«Газпром» припинив поставку газу до сепаратистського регіону Молдови Придністров’я, попри те, що контракт на відповідну поставку газу діє до 2026 року. В Придністров’ї вже почали відключати опалення.
Правобережна сторона Молдови забезпечена газом на зиму і країна докладає зусиль, щоб забезпечити безперебійне постачання, а також допомогти лівобережній частині країни — проросійському Придністров’ю, повідомили в уряді.
Щоб не допустити гуманітарної кризи Молдова звернулась до міжнародної спільноти по допомогу. «Для лівого берега з партнерами координується гуманітарна допомога», — твітнула Мая Санду, президентка Молдови за результатами зустрічі уряду 30 грудня, на якій йшлося про забезпечення Молдови газом.
Санду звинуватила Кремль в «намаганні дестабілізувати Молдову і відвернути її з європейського шляху» відключеннями газу для Придністров’я.
Щоб допомогти Кишиневу впоратись із кризою, Болгарія організувала поставки газу. 31 грудня 2024 року вперше «Молдовагаз» отримала газ із Болгарії і надіслала його до Придністров’я. Газ надійшов у тестовому режимі Трансбалканським коридором через Болгарію, Румунію та Україну, повідомив голова «Молдовагаз» Вадим Чебан.
«Історичним» назвала цю тестову поставку британська експертка з енергетики Аура Сабадус. У соцмедійному дописі Сабадус наголосила, що імпорт до контрольованого Росією Придністров’я вперше надійшов у реверсному режимі функціонування трубопроводу.
Росія хоче створити гуманітарну кризу в Придністров’ї, але натомість це може повернути сепаратистську республіку до Кишинева, вважає експерт з енергетики та колишній керівник «Оператора Газотранзитної системи України» Сергій Макогон.
Аналітик переконаний — Росія спеціально хоче створити гуманітарну кризу в Придністров’ї і звинуватити уряд Молдови й Україну в цьому. Однак, каже експерт — в Європі це розуміють.
В коментарі Голосу Америки Макогон вказує на різні оцінки того, як довго «Газпром» не постачатиме газ Придністров’ю: «Деякі експерти схиляються, що зупинка буде десь на тиждень, на два для того, щоб створити цю кризу, а потім вони таки продовжать постачати газ у Придністров’я».
На користь такої оцінки діє той аргумент, що без безкоштовного газу «Кремль фактично втратить контроль над сепаратистами в Придністров’ї, й почнеться процес реінтеграції цієї сепаратистської республіки до центрального уряду Кишинева». В Кремлі це розуміють, каже він.
Макогон додає, що «Газпром» пояснює відключення газу не тим, що не може транзитувати газ, адже технічна можливість постачати такий газ існує, а тим, що є борг в 700 млн доларів Молдови перед «Газпромом», який Кишинів не визнає. Молдова звинувачує Росію в застосуванні енергетики для політичного тиску на країну.
З 1 січня Україна припинила транзит російського газу до Європи.