15 вересня – Міжнародний день демократії

Відповідаючи на запитання, з якою метою у світі визначають Міжнародні дні, треба згадати, хто запроваджує ці глобальні традиції, звернутися, так би мовити, до їхнього джерела – ООН.

Організація Об’єднаних Націй, за ініціативи її держав-членів, рішенням Генеральної Асамблеї проголошує дати важливими для підвищення поінформованості міжнародного товариства з того чи іншого питання. Уряди, громадянське суспільство, ЗМІ, будь-яка особа може перетворити святкування визначених Міжнародних днів у потужний сигнал до дій.

Серед головних тем, що так чи інакше пов’язані з діяльністю ООН, особливе місто займає тема захисту прав людини, свободи та демократії. Святкування Міжнародного дня демократії розпочато у 2007 році як привертання уваги до цієї універсальної загальнолюдської цінності, фундаменту для побудови головних принципів держав, товариств, союзів та федерацій, зокрема Організації Об’єднаних Націй.

Головні принципи демократії, захисту прав та свобод пересічного громадянина настільки важливі, що стали однією з цілей створення НАТО. У Північноатлантичному договорі (Вашингтон, 1949 рік) сторони наголошують на відданості цілям та статуту ООН та підтверджують «… своє прагнення жити у мирі з усіма народами і урядами, сповнені рішучості захистити свободу, спільну спадщину своїх народів і їхню цивілізацію, засновану на принципах демократії, свободи особистості й верховенства права…»

Українська держава, за всіма формально-юридичними ознаками, до яких, зокрема, входять Конституція України (1996 рік), виборче право та виборча система, є демократичною. Але, згідно з щорічною доповіддю міжнародної  правозахисної організації Freedom Hous за 2020 рік, у якій, зокрема, аналізується стан демократичного урядування пострадянських країн, Україна, попри поліпшення свого рівня демократії з 3,36 до 3,39, при індексу демократії 40%, має слабкі демократичні інституції.

За підтримки міжнародного товариства наша держава продовжує втілювати ідеали свободи, поваги до прав людини, принципи чесних та вільних виборів,  відповідно до Загальної декларації прав людини (1948 рік).

У своєму Посланні, присвяченому саме Міжнародному дню демократії, Генеральний секретар ООН пан Антоніу Гутерріш наголосив:

«… Візьмімо на себе зобов’язання захищати принципи рівності, участі в солідарності, для того, щоб мати змогу долати майбутні кризи більш ефективно!»

Сьогодні, наша Батьківщина, її Збройні Сили не на словах, а на ділі боронять демократію. У Міжнародний день демократії українські військові, при підтримці партнерів, країн-членів НАТО стримують намагання Російської Федерації нав’язати світу свої «принципи демократії»: тероризм, анексія, військові злочини, тортури, фейкові референдуми, фальсифіковані вибори на окупованих територіях, системне порушення прав людини, знищення свободи слова.. тощо. Спільне зі всім цивілізованим світом протистояння деструктивним діям агресивного північного сусіда – є частиною Стратегії зовнішньої політики України. Як заявив у своєму виступі у Верховній Раді України Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба (10 вересня 2021 року): «Україна формує пояс свободи, процвітання та безпеки навколо своїх кордонів».

Підготував Анатолій Бальчос

Фото: ООН

https://armyinform.com.ua/2021/09/15-veresnya-mizhnarodnyj-den-demokratiyi/