30 війн із Zаклятим сусідом − 14: Як польський королевич став царем московії

Після чергового боярського перевороту в москві поповзли чутки, що в палаці вбили не царя Димитрія Івановича, а когось іншого. Адже незадоволених новим боярським ставлеником Васілієм Шуйським було дуже багато. Влітку 1606 року на півдні московського царства розпочинається повстання, яке очолив воєвода Димитрія Івановича Іван Болотник із Чернігівщини.

[embedded content]

Його армія вийшла в похід на москву з Путивля (тепер Сумської області). Дорогою Болотник погромив московські війська у битвах під Кромами (тепер Орловської області) і Єльцем (тепер Липецької області). Головну силу армії становили сіврюки – жителі української Сіверщини. 3 жовтня 1606 року повстанці розгромили військо Васілія Шуйского під Калугою, а 7 жовтня взяли в облогу москву.

Проте, вже 2 грудня царське військо перейшло в контрнаступ і зрештою оточило Болотника в Тулі та змусило здатися.

1607 року в місті Стародубі з’явився «дивом врятований» царевич Димитрій. Його визнали Стародуб, Новгород-Сіверський, Почеп, Чернігів, Путивль, Севськ, рязанщина, Тула, Калуга та Астрахань.

Тож він знову із Сіверщини виступив на москву. У дводенній битві під Болховом 10 – 11 травня 1608 року Димитрій Іванович розбив військо Шуйського (очолюване братами царя, Дмитром та Іваном). москалі, що втікали з поля бою, жахали, що «у царя Димитрія незліченне військо», після чого йому здалися міста Козельськ, Калуга, Можайськ і Звенигород.

На початку липня Димитрій Іванович заволодів околицями москви, позбавив Шуйського влади і ув’язнив його в кремлі. А сам зробив резиденцію в селі Тушино, поруч із москвою, і аж до 1610 року звідти правив московією. Разом з ним було багато української шляхти та щонайменше 13 тисяч запорожців.

Цікаво, що 20 вересня 1608 року Марина Мнішек прилюдно упізнала свого чоловіка, що дивним чином врятувався від страти. На початку 1610 року вона народила йому сина – Івана Дмитровича – спадкоємця царської корони.

Після загибелі Димитрія, в 1614 році цариця Марина, спільно із запорозькими та донськими козаками, намагалася захопити москву, щоб повернути престол своєму синові. Виступ був невдалим і 4-річний Іван Дмитрович був повішений за наказом царя Михайла Романова. За легендою, перед смертю згорьована цариця Марина прокляла рід Романових, жоден правитель з яких не мав померти своєю смертю, поки їхній рід не припиниться. Прокляття збулося…

1609 року у війну проти москви втрутилася Річ Посполита. Цар Димитрій загинув, а бояри видали Речі Посполитій Васілія Шуйского. В липні 1610 царем московії став польський королевич Владислав Ваза, який зберігав цей титул до 1634 року, попри те, що московіти в 1613 році обрали собі царем Михайла Романова.

https://armyinform.com.ua/2022/08/19/30-vijn-iz-zaklyatym-susidom-%e2%88%92-14-yak-polskyj-korolevych-stav-czarem-moskoviyi/