Чи призведе монетизація пільг з оплати проїзду до послаблення прав та соціальної захищеності ветеранів війни

Нещодавно Кабінет Міністрів України схвалив законопроєкт, що передбачає заміну безоплатного проїзду на грошові компенсації пільговим групам. Сама ідея монетизації видається доволі привабливою, оскільки, серед іншого, нарешті допоможе уникнути горезвісних конфліктів між перевізниками та пільговиками. Йдеться про ситуації, коли водії не зупиняють автобуси або маршрутки на зупинці, якщо бачать пільговика, або відмовляють ветеранам війни в безоплатному проїзді або ж взагалі виганяють з транспорту, чим принижують їх гідність.

За задумом, монетизація має усунути несправедливість нерівномірного доступу до вказаної пільги, а пільговики отримують можливість витратити гроші на свій розсуд.

Однак, чи не спричинить заміна безоплатного проїзду на грошову компенсацію до послаблення прав та соціальної захищеності, наприклад, учасників бойових дій, розбирався кореспондент АрміяInform.

Суть змін

Ухвалення законопроєкту дасть можливість органам місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання надання пільг з оплати проїзду та сприятиме адресності їх надання. Задля цього планується внести зміни до 12 законів України, у яких йдеться про пільговиків. Ключовий момент — територіальні громади забезпечуватимуть соціальну підтримку громадян залежно  від спроможності місцевого бюджету.

Наразі Законами України встановлено пільги з оплати проїзду та інші пільги окремим категоріям громадян. Це ветерани війни, ветерани військової служби, органів внутрішніх справ та інші, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, жертви нацистських переслідувань, особи з інвалідністю, батьки військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження військової служби, реабілітовані особи, а також діти з багатодітних сімей.

Що таке, власне, монетизація проїзду?

Це оплата пільги безкоштовного проїзду грошима. Як впроваджуватиметься? За задумом, кожна область чи місто самостійно вирішуватиме, чи використовувати монетизацію, і конкретно визначатиме порядок, обсяг і обсяг суми відшкодування. Розмір щомісячної готівкової виплати затверджуватиме обласна або міська державні адміністрації. Передбачається, що отримати компенсацію можна буде через орган соціального захисту за місцем реєстрації пільговика.

Які зміни очікують на військовослужбовців?

Цим законопроєктом пропонуються зміни до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Саме право пільги на проїзд залишається. Військовослужбовці, які стали особами з інвалідністю внаслідок бойових дій, учасники бойових дій та прирівняні до них особи, а також батьки військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження військової служби, користуватимуться правом безоплатного проїзду всіма видами міського пасажирського транспорту загального користування (крім таксі) в межах адміністративного району за місцем проживання, залізничного та водного транспорту приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів. Вони матимуть право на 50-відсоткову знижку при користуванні міжміським залізничним, повітряним, водним та автомобільним транспортом відповідно до закону.

Вводиться новизна всі передбачені пільги надаватимуть на підставі відповідних рішень органів місцевого самоврядування, військово-цивільних адміністрацій у визначених ними порядку та розмірах у формі грошової компенсації.

Як буде реалізовуватись механізм монетизації пільг на проїзд у столиці, з’ясовував кореспондент АрміяInform.

У Києві можуть продовжити безоплатний проїзд для ветеранів війни до кінця поточного року за наявності посвідчення.

Наразі Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міськради підготував проєкт рішення «Про внесення змін до міської цільової програми «Турбота. Назустріч киянам» на 2019–2021 роки» щодо продовження права безкоштовного проїзду в міському пасажирському транспорті загального користування міста Києва незалежно від форм власності до 31 грудня 2021-го на підставі відповідного посвідчення чи довідки.

Наразі проєкт рішення проходить погодження постійних комісій Київської міськради в установленому порядку. Після чого його винесуть на розгляд Київської міської ради.

Якщо рішення затвердять, тоді все залишать без змін. Тобто ветерани війни зможуть до кінця року користуватися всіма видами транспорту в Києві, як і користувалися — на підставі відповідного посвідчення або довідки.

Як реагують на законодавчі зміни ветерани війни?

— Наприклад, мені поки що не зовсім зрозуміло, якою буде формула нарахування грошової компенсації за проїзд. Якщо сума компенсації буде адекватною та задовольнятиме потреби ветеранів війни, то чому б ні? Безумовно, плюсом є те, що особи, які не користувались пільгою, отримають додаткові гроші «на руки», якими зможуть користуватись на свій розсуд. Однак, як держава зможе забезпечити захисникам проїзд, наприклад, у сусідній територіальній громаді чи місті? Для прикладу, ветеран війни зареєстрований та проживає в Житомирі, отримує від місцевих органів влади грошову компенсацію, але йому потрібно вирушити по справах у сусідню область — до Хмельницького. Хто оплатить йому проїзд пасажирським транспортом у цьому обласному центрі? А це, до слова, може призвести до звуження прав ветеранів та соціального напруження серед тих людей, які захищали суверенітет та територіальну цілісність України. Тому реалізація механізму монетизації наразі викликає більше запитань, ніж відповідей, — розповідає учасник бойових дій на Сході держави Роман Дуднік.

Варто додати, що законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пільг з оплати проїзду та деяких інших пільг», розроблений Міністерством соціальної політики, вже зареєстрований у Верховній Раді України. Тепер його мають розглянути народні депутати. У разі його ухвалення, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2023 року.

https://armyinform.com.ua/2021/06/chy-pryzvede-monetyzacziya-pilg-z-oplaty-proyizdu-do-poslablennya-prav-ta-soczialnoyi-zahyshhenosti-veteraniv-vijny/