День Покрови — свято всього українського воїнства

Християни всього світу щороку 14 жовтня відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці. Цей день нагадує кожному про молитовне заступництво Божої Матері за людський рід і є храмовим святом багатьох міст і сіл України.

Як в одне з найбільших релігійних свят, у Покрову всі віряни ходять до церкви. Під час служби вони звертаються до Божої Матері і просять захистити їхні сім’ї і їх самих. Похід до церкви на свято для християн є найголовнішою традицією, якої дотримуються і всі нащадки.

Окрім того, Пресвята Богородиця завжди була взірцем смиренної і великодушної матері, що повсякчас молиться за своїх дітей і завжди приймає Божу волю. Цей взірець віками надихає на християнські подвиги інших матерів. Предки вірили, що свято Покрови приносить із собою мир, добро, любов і довіру, тому в цей день багато весіль. Люди одружуються і вірять, що їхній шлюб завжди буде під захистом Діви Марії. Молоді дівчата чекали Покрову з особливою радістю. Адже в той період починалися вечорниці. Незаміжні підходили до ікон і примовляли: «Свята Покрівонько, покрий мені голівоньку».

Предки вірили, що свято Покрови приносить із собою мир, добро, любов і довіру, тому в цей день багато весіль. Люди одружуються і вірять, що їхній шлюб завжди буде під захистом Діви Марії.

Свято слід зустрічати в гарному настрої. Вважалося, що сумувати не можна, треба веселитися, ходити в гості і самим вдома чекати гостей. Колись під час готування господині кидали в піч вишневі або яблучні гілочки. Це вважалося символом гарного врожаю і добробуту. Цього дня для святкової вечері обов’язково пекли коровай, яким пригощали сусідів, друзів і родичів. Якщо від короваю були залишки, то їх сушили і зберігали до початку Великого посту.

Цей день передбачає і свої заборони. Віряни намагаються їх не порушувати, щоб не образити Діву Марію і не залишитися без її захисту.

Так, цього дня потрібно відмовитися від будь-якої брудної роботи: не можна прати, прибирати, копати. Також в руки не потрібно брати голку для шиття.  Категорично заборонено лаятися і сваритися, особливо з близькими людьми. На свято не можна вживати алкоголь. Також протягом дня бажано не готувати серйозних страв, потрібно починати готуватися тільки ближче до вечері.

На Покрову  на Січі відбувалися вибори нового отамана

Найбільшим і найзначущим святом була Покрова для козаків. У цей день на Січі відбувалися вибори нового отамана. Козаки вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали заступницею і покровителькою православного воїнства. На честь Покрови козаки будували багато храмів, деякі з них збереглися й донині. Перлинами архітектури є Покровський собор Харкова, зведений у 1689 році, та київська трибанна церква Покрови на Подолі, зведена у 1766-му.

 

На честь Покрови козаки будували багато храмів, деякі з них збереглися й донині. Цього дня також обирали нового отамана.

Тож не дивно, що це свято здобуло в Україні ще й другу назву — Козацька Покрова. 14 жовтня відзначається і День українського козацтва. Покрову козаки вважали своєю заступницею в далеких походах. Її зображення завжди було на хрестах, які носили козаки.

Священною для кожного козака на Січі була Покровська церква. Козаччина завжди була однією з найяскравіших сторінок української історії, на славних прикладах якої виховувалося почуття національної самоповаги багатьох поколінь українців. Саме на Покрову  на Січі відбувалися вибори нового отамана. Козаки вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали заступницею і покровителькою православного воїнства.

Давні козацькі традиції перейняли й вояки Української повстанської армії

УПА невипадково обрала днем свого створення саме 14 жовтня 1942 року для боротьби за Самостійну Соборну Українську Державу. УПА воювала проти гітлерівської Німеччини і комуно-большевицького Совєтського Союзу. Головнокомандувачем УПА з 1943 по 1950 рік був Роман Шухевич (псевдонім Тарас Чупринка). У 1944 році УПА нараховувала близько пів мільйона осіб. У кожному військовому підрозділі був священник. Все керівництво УПА було високорелігійним і велику увагу приділяло захисту церкви на західноукраїнських землях від безбожного комуністичного режиму.

 Покрова і сучасне Українське військо

З початком російської агресії на Донбасі та анексії Криму українці остаточно відмовились від святкування дат із жахливого радянського минулого. У 2014 році тисячі молодих героїв, як колись їхні звитяжні предки, стали до бою і дали гідну відсіч агресору. Для Українського війська розпочався новий етап — відродження.

Підготував Сергій Зятьєв

https://armyinform.com.ua/2021/10/den-pokrovy-svyato-vsogo-ukrayinskogo-voyinstva/

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *