Десять ключових дат до 75-річчя НАТО: розширення, перше застосування статті 5 та співпраця з Україною

Прочитаєте за: 5 хв. 4 Квітня 2024, 6:46

Північноатлантичний альянс сьогодні святкує 75-річний ювілей. Найпотужніший військово-політичний союз у світі заснували 12 країн, і до сьогодні він розширився майже втричі.

Альянс об’єднує країни Європи та Північної Америки в єдину систему колективної безпеки. 

Вперше розширення НАТО відбулося в далекому 1952 році з приєднанням Греції та Туреччини. Останній на сьогодні раунд стався зовсім нещодавно — у березні цього року доєдналася Швеція.

В останнє десятиліття Альянс активно розбудовує зв’язки з Україною, а після широкомасштабного вторгнення рф країни НАТО надають 99% всієї військової допомоги.

АрміяInform згадує ключові епізоди в історії НАТО.

4 квітня 1949 року

Північноатлантичний договір підписали у Вашингтоні 12 країн Європи та Північної Америки: Бельгія, Канада, Данія, Франція, Ісландія, Італія, Канада, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Велика Британія та США.

Договір створив Північноатлантичний альянс, метою якого було забезпечення миру в Європі після руйнівної Другої світової війни, сприяння співробітництву між країнами-членами та захист їхньої свободи, особливо від загрози, що походила від Радянського Союзу впродовж Холодної війни.

Глави держав і урядів 15 країн-членів НАТО на першому саміті НАТО, що відбувся в Парижі 16-19 грудня 1957 року.

12 грудня 1979 року

Після років нарощування військової потужності в країнах Варшавського договору, зокрема розгортання Радянським Союзом ракет СС-20 та інших систем ядерних озброєнь, міністри НАТО вирішили застосувати «два паралельні та взаємодоповнюючі підходи з метою запобігання гонці озброєнь в Європі».

З одного боку, вони продовжували переговори з Радянським Союзом щодо контролю над озброєннями. З іншого — модернізували ядерні сили та засоби НАТО для забезпечення збалансованого і надійного стримування. Переговори зрештою провалилися, і в 1983 році НАТО починає розгортати балістичні ракети «Першинг II» і крилаті ракети по всій Європі (одночасно виводячи з континенту 2400 наявних ядерних боєголовок).

10 січня 1994 року

НАТО розпочинає програму «Партнерство заради миру» (Partnership for Peace) — ініціативу практичної двосторонньої співпраці, яка зміцнює відносини з новими партнерами Альянсу в Центральній і Східній Європі, зокрема з Україною.

22 лютого 1994 року

У лютому 1994 року НАТО бере участь у першій бойовій операції у своїй історії, збивши чотири винищувачі-бомбардувальники боснійських сербів, які виконували бомбардувальну місію. АрміяInform детально розповідала про унікальний для НАТО повітряний бій.

Американський винищувач F-15 злітає до Боснії і Герцеговини з бази НАТО в Авіано, Італія, серпень 1995 року

9 липня 1997 року

НАТО та Україна підписали Хартію про особливе партнерство з метою поглиблення своїх відносин. Хартія заснувала Комісію Україна — НАТО як головний орган, відповідальний за розвиток відносин і спрямування спільної діяльності.

У липні 2023 року на зміну Комісії приходить Рада Україна — НАТО, новий спільний орган, в якому члени Альянсу та Україна виступають як рівноправні учасники з метою просування політичного діалогу, взаємодії, співробітництва і прагнення України до членства в НАТО.

12 вересня 2001 року

Після терористичних атак на Сполучені Штати 11 вересня країни-члени НАТО вперше (і єдиний раз в історії Альянсу) застосували статтю 5 Північноатлантичного договору.

Стаття 5 передбачає, що, якщо член НАТО зазнає збройного нападу, всі інші члени Альянсу розглядають цей напад як напад на них усіх і вживають заходів, які вони вважають необхідними для надання допомоги члену Альянсу, що зазнав нападу. Після 11 вересня ці дії включають першу в історії НАТО антитерористичну операцію, під час якої розвідувальні літаки НАТО AWACS патрулювали небо Сполучених Штатів; морську антитерористичну операцію в Середземному морі; посилений обмін розвідданими.

Прапори приспущені в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі 12 вересня 2001 року на знак вшанування жертв терористичних атак.

2-4 квітня 2008 року

На Бухарестському саміті 2008 року члени Альянсу погодилися, що Україна та Грузія стануть членами НАТО, і привітали їхні заявки на отримання Плану дій щодо членства в Альянсі.

20 лютого — 18 березня 2014 року

росія розпочала незаконну анексію Криму і війну на Донбасі. У відповідь на це НАТО призупинило будь-яку практичну співпрацю з рф, зберігши при цьому відкриті канали політичної та військової комунікації. У НАТО мотивували це необхідністю зменшення ризиків, запобігання ескалації та підвищення прозорості.

18 березня — 20 червня 2017 року

Безпосереднім наслідком агресивних дій росії стало рішення лідерів НАТО про розгортання чотирьох багатонаціональних бойових груп у східній частині території Альянсу. Навесні 2017 року бойові групи були розгорнуті в Естонії, Латвії, Литві та Польщі. Після широкомасштабного вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року члени Альянсу посилюють наявні бойові групи та створюють ще чотири бойові групи в Болгарії, Угорщині, Румунії і Словаччині.

24 лютого 2022 року

росія розпочала широкомасштабне вторгнення в Україну. Лідери НАТО найрішучішим чином засудили це вторгнення, пообіцявши надавати подальшу політичну і практичну підтримку Україні в її захисті. Альянс активізував свої оборонні плани та розгорнув тисячі додаткових військовослужбовців — разом з бронетехнікою, артилерійськими підрозділами, кораблями та літаками — на своєму східному фланзі.

У липні 2023 року глави держав та урядів країн-членів НАТО на саміті у Вільнюсі погодилися скасувати вимогу про ПДЧ для України та заявили, що нададуть запрошення приєднатися до Альянсу після виконання необхідних умов.

Цього року у Вашингтоні відбудеться ювілейний саміт НАТО, на якому союзники зосередяться на формуванні конкретної дорожньої карти для членства України. В Альянсі вже не існує дискусій, чи приєднається Україна до НАТО, йдеться лише про терміни, коли це станеться.

При підготовці матеріалу використані фото та інформація офіційного сайту НАТО.

https://armyinform.com.ua/2024/04/04/desyat-klyuchovyh-dat-do-75-richchya-nato-rozshyrennya-pershe-zastosuvannya-statti-5-ta-spivpraczya-z-ukrayinoyu/