Маловідомі сторінки історії авіації та ППО України зібрані в музеї ХНУПС

У залах музею ХНУПС використано віртуальні ЗD-проєкції, аудіосупровід та навіть QR-коди

Особисті речі та амуніція авіаторів далекого минулого, маловідомі факти із життя асів Першої і Другої світових війн, авіабомби, їжа космонавтів та ще близько 2500 експонатів зібрані на двох поверхах військово-історичного музею Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба.

Майже рік пішов на реалізацію амбітного музейного проєкту

Даний музей відкрито у вересні 2019 року після радикальної реконструкції та переобладнання. Одним із перших відвідувачів став предстоятель Православної Церкви України митрополит Епіфаній, який високо оцінив глибину висвітлення історичних подій, що там представлені.

З моменту його відкриття двері не закриваються для відвідувачів. Адже за своїм наповненням він не має аналогів в Україні та за всіма показниками відповідає високим сучасним нормам. Тому зможе задовольнити найвибагливіші потреби шанувальників історії авіації та вітчизняної протиповітряної оборони, ракетної техніки та розкаже про Збройні Сили України в цілому.

– Тематика експозиції охоплює часовий проміжок, починаючи з другої половини XVIII століття і аж до теперішньою часу, – каже завідувач музею полковник запасу Олег Шаповал. – У сімох тематичних секціях розповідається про маловідомі факти та події української історії, підтверджені історичними документами, які мали велике значення для історії військової авіації, техніки ППО та зв’язку.

Він додав, що майже рік пішов на реалізацію даного амбітного музейного проєкту, втіленого у життя завдяки підтримці Командування Повітряних Сил та керівництва Департаменту військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України. Основне ж навантаження лягло на плечі офіцерів та курсантів військового університету, які під керівництвом відомого історика авіації, викладача університету працівника ЗС України Олександра Чечина працювали над осучасненням музею.

– Скажу так, що займаюся історією авіації майже все своє життя, маю велику кількість друкованих праць з цього напрямку, – розповідає Олександр Чечин. – В основу експозиції увійшли мої історичні розвідки та ілюстрації, підготовлені до книги, присвяченої 100-річному ювілею військової авіації України.

На його думку, унікальність музею полягає в інноваційній концепції, яка полягає у висвітленні українського внеску в військову історію, який показано на тлі світових подій та технічних досягнень. Саме це й дозволяє відвідувачам наочно переконатися, що наша інженерна та військова думка завжди була і буде на передових позиціях.

Дітям подобається розглядати їжу космонавтів

Під час створення експозиції та тематичних блоків були використані сучасні технології, а саме: інтерактивність, звукове супроводження, інформаційна підтримка експозиції через систему QR-кодів.

За словами Командування ХНУПС, музей відкритий для всіх охочих. Із нього починається знайомство закордонних делегацій із військовою історією України та видовим вишем, зокрема. Проте серед усіх відвідувачів найбільшим за кількістю є школярі з навчальних закладів Харківщини та сусідніх областей.

До речі, дітям найбільш цікаво розглядати їжу космонавтів у спеціальних упаковках. Їх привіз до Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба хтось із його випускників-космонавтів. Напевно, багато хто з юних українців хотів би спробувати вишневе варення у металевій оболонці, схожій на сучасну пасту для догляду за зубами.

А ось дорослі відвідувачі доволі довго стоять біля результату протистояння під час холодної війни – уламків борта американського військового літака-розвідника типу U-2, збитого у 1960 році ракетою зенітного комплексу С-75.

Окремий стенд присвячено і унікальній колекції балістичних ракет. Серед них є вироби українця Сергія Корольова та колективу Дніпровського КБ «Південне».

А ось курсанти-льотчики вивчають біографії відомих пілотів та авіаконструкторів. Знайомляться з унікальними проєктами та літаками на кшталт величезної літаючої фортеці К-7, яку у 1930 роках розробив українець Костянтин Калінін. Також майбутнім офіцерам подобається простота інженерного проєкта авіаносця з електричними катапультами Левка Мацієвича.

Цілий поверх присвятять російсько-українській війні

Варто зазначити, що військово-історичний музей ХНУПС перебуває на стадії розвитку. Так, на його другому поверсі саме триває робота над декількома експозиціями, що розповідатимуть про участь Збройних Сил України в російсько-українській війні.

Не розкриватиму всіх таємниць, але там буде представлено унікальні експонати, що підтверджуватимуть безпосередню участь російських військ у окупації Луганщини та Донеччини. Також там розмістять фото, що показують справжнє «обличчя» війни. Тому нові експозиції змусять замислитися кожного відвідувача над необхідністю бути готовим до захисту рідної України.

– Після капітального ремонту ми зробимо макет бойової позиції «Зеніт» біля Донецького аеропорту, де тримали героїчну оборону бійці зведеного підрозділу Повітряних Сил ЗСУ «Дика качка». До речі, в нашому виші переважна більшість офіцерів є учасниками АТО/ООС, а серед курсантів ветеранів війни понад 100. Тож вони охоче поділились із нами безцінними воєнними речами та світлинами. Нові експозиції будуть насиченими за інформацією та, гадаю, дуже корисними у плані військово-патріотичного виховання, – насамкінець зауважив Олег Шаповал.

Читайте також за темою:

Дитячий «десант» у Харківському національному університеті Повітряних Сил

Як викладач із Харкова «піднімає» з-під землі військову історію

https://armyinform.com.ua/2021/10/malovidomi-storinky-istoriyi-aviacziyi-ta-ppo-ukrayiny-zibrani-v-muzeyi-hnups/