Огляд новин ОВТ: демонстратор «тихого» надзвукового літака, безпілотний береговий ракетний комплекс та модернізований танк

Для всіх, хто цікавиться новинами озброєння та військової техніки іноземного виробництва, АрміяInform підготувала огляд найважливіших подій у цій сфері за останній тиждень. У цьому випуску також читайте про судно для ведення електронної розвідки, експортний потенціал ізраїльського ПТРК та танк, оснащений комплексом активного захисту.

ВМС Індії поповнилися судном для стеження за балістичними ракетами і супутниками

У п’ятницю, 10 вересня, на військово-морській базі індійського флоту у Вішакхапатнаме відбулася церемонія введення до складу ВМФ вимірювального судна «Дхрув». Воно призначене для виявлення та відстеження балістичних ракет і літаків на великій дальності. Про це повідомляє Navy Recognition з посиланням на Times of India.

Основне призначення судна — підтримка розробки стратегічних озброєнь та індійської програми протиракетної оборони. Крім того, оснащення дозволяє залучати «Дхрув» для ведення електронної розвідки.

Судно заклали на верфі компанії Hindustan Shipyard Limited (HSL) у червні 2014 року. Подробиці про проєкт зберігаються в таємниці. Будівництво відбувалося під безпосереднім контролем канцелярії прем’єр-міністра і радника з національної безпеки.

Ходові випробування судна почалися в липні 2018 року. Передали ВМС Індії в жовтні 2020 року без зайвого розголосу, а офіційну церемонію введення до складу ВМФ перенесли на більш пізній термін через пандемію коронавірусу.

Водотоннажність судна «Дхрув» досягає 15 тисяч тонн, корпус завдовжки  175 метрів, завширшки — 22 метри, осадка — 6 метрів. Воно оснащене комбінованою дизель-дизельною силовою установкою (два дизельні двигуни та три допоміжні генератори) типу CODAD. Максимальна швидкість — 21 вузол. Екіпаж — 300 осіб.

Судно оснащене РЛС з активною фазованою антенною решіткою з електронним скануванням, що працює в X-діапазоні (СМВ-діапазон, частотний спектр — від 8 до 12 ГГц) і S-діапазоні (ДМВ-діапазон, частотний спектр — від 2 до 4 ГГц). Велика відкрита палуба дозволяє за необхідності встановити додаткові антени для стеження за повітряними об’єктами.

За непідтвердженими даними, «Дхрув» оснащено системами захисту від балістичних ракет національної розробки, які включають комплекси AAD (Advanced Air Defense) і PAD (Prithvi Air Defense).

Морпіхи США до 2024 року озброяться безпілотним береговим ракетним комплексом

Поставки перспективного протикорабельного ракетного комплексу NMESIS американським військам почнуться наприкінці 2023 року. Комплекс являє собою безпілотну версію бронемашини JLTV, озброєну протикорабельними ракетами NSM.

Як повідомили в Корпусі морської піхоти США, програма NMESIS (Navy Marine Expeditionary Ship Interdiction System) стартувала у 2018 році. Її мета — розробка в стислі терміни берегового протикорабельного комплексу з ракетами великої дальності, щоб вражати кораблі противника з суші.

Протикорабельний ракетний комплекс вперше випробували стрільбою торік. У серпні NMESIS десантували з транспортного літака C-130, після чого він запустив ракету NSM по списаному фрегату «Інграхам».

NSM — протикорабельна ракета п’ятого покоління, яку розробила норвезька компанія Kongsberg. Цими ракетами озброюють норвезькі фрегати типу «Фрітьоф Нансен» і корвети класу «Скьyoльд». Також NSM прийнята на озброєння частин берегової оборони ВМС Польщі. У 2018 році американські ВМС вибрали норвезьку ракету як перспективну зброю для нових кораблів, а 2019-го NSM замовив Корпус морської піхоти США. ВПС Сполучених Штатів адаптують авіаційну версію цього боєприпасу — JSM — для застосування у складі озброєння винищувачів F-35A.

Протикорабельна ракета середньої дальності NSM призначена для ураження як надводних, так і наземних цілей на дальності до 185 км. Ракета, що низько летить, здатна огинати ландшафт, а для наведення на ціль використовують пасивні системи. Все це в комплексі із застосуванням передових матеріалів ускладнює виявлення NSM засобами ППО.

Танк Abrams з комплексом активного захисту Trophy вперше презентували на оборонній виставці в Польщі

На Міжнародній виставці оборонної промисловості MSPO 2021 у Польщі вперше продемонстрували вдосконалений варіант легендарного основного бойового танка Abrams з комплексом активного захисту (КАЗ) Rafael Trophy.

Застосування КАЗ Trophy дозволяє суттєво збільшити живучість танка на полі бою. Система захищає бойову машину від протитанкових ракет, створюючи над нею захисну контрольовану півсферу. За допомогою спеціального детектора визначають місце загрози, потім бортовий комп’ютер розраховує траєкторію польоту ракети, даючи команду на її знищення. Система дозволяє відбивати одночасно кілька атак з різних боків. Раніше Rafael Trophy знайшов своє застосування на ізраїльському танку Merkava, а також бронетранспортері Namer. Проведені у 2017 році етапи випробувань «Абрамсів», оснащених даними КАЗ, продемонстрували високу ефективність системи.

Lockheed Martin показала демонстратор «тихого» надзвукового літака

Американська корпорація приступила до остаточного збирання експериментального літака X-59 QueSST. Його застосовуватимуть для відпрацювання технологій «тихого» надзвукового літака майбутнього.

Lockheed Martin опублікувала фотографію надзвукового літака X-59 QueSST (Quiet SuperSonic Technology) на початку процесу остаточного складання.

Літак створює знаменитий підрозділ Skunk Works, що займається секретними розробками. X-59 буде завдовжки 29 метрів, розмах крила становитиме 9 метрів.

Машина має один двигун General Electric F414 і зможе розвивати максимальну швидкість 1590 км/год, ліхтар і катапультне сидіння взяли від навчально-тренувального літака T-38, а шасі — від винищувача F-16. Якщо плани не зміняться, перший політ QueSST відбудеться вже наступного року.

[embedded content]

Польща представила модернізований танк Т-72

Під час проведення 29-ї Міжнародної виставки оборонної промисловості MSPO 2021, що проходила в польському місті Кельце, місцеві зброярі представили модернізований танк Т-72, який осучаснили на заводах польського ВПК. Доопрацюванням займалися фахівці групи підприємств Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (PGZ).

До серійного номеру Т-72М1 після модернізації додали індекс «R». Бронемашина має цілий набір змінених характеристик. Так, тепер на місці силового агрегату встановлений двигун В-46-6 зі схемою цифрового запуску. Мотор дозволяє розвивати швидкість до 80 км/год. У цифровому форматі працюють тепер і бортові комплекси зв’язку.

Для механіка-водія і командира екіпажу замість стандартних встановили інші прилади спостереження (PNK-72 і POD-72 відповідно). А для навідника обладнали приціл з інтегрованою камерою-тепловізором третього покоління.

У відкритих джерелах згадується про контракт між польським Інспекторатом забезпечення збройних сил і національним консорціумом оборонних підприємств. За умовами договору модернізацію мають пройти 230 танків моделі Т-72М і Т-72М1. Подробиці та цілі контракту не розголошуються. За окремими даними відомо, що у 2019 році на доопрацювання партії з 20 машин польське Міноборони виділило понад 32 мільйони злотих.

Ізраїль планує постачати ПТРК Spike LR2 до Сербії та Польщі

Компанія Rafael Advanced Defense Systems з Ізраїлю активно просуває свою продукцію на міжнародних військових виставках. Не так давно вона представила ракети на виставці MSPO в Кельце, Польща. Rafael виготовляє ПТРК Spike LR2 і розраховує, що їх придбають не тільки в Польщі, а й у Сербії.

Раніше регіональний директор компанії Rafael Аль Захер повідомив в інтерв’ю сербському телебаченню, що Ізраїль та Сербія ведуть переговори щодо можливого продажу сербському уряду протитанкових ракетних комплексів Spike LR2. На сербському ринку компанія вже плідно співпрацює з державною оборонної компанією Yugoimport-SDPR.

Крім Сербії, компанія планує активно працювати і в Польщі: вона була єдиною ізраїльською військово-промисловою фірмою на нещодавній виставці озброєнь і розраховує, що у Варшаві зацікавляться її продукцією.

Перша угода з Польщею була підписана ще у 2003 році, коли польські партнери отримали технології для виробництва протитанкових ракетних комплексів. Потім був укладений ще один контракт, який закінчується у 2021 році. Тому тепер у Rafael просувають ідею підписання нової угоди, яка б дозволила продавати Польщі ізраїльські ракетні комплекси.

Якщо Сербія і Польща придбають Spike LR2, то вони увійдуть до «клубу» володарів ізраїльських ПТРК у Східній Європі.  Наразі комплекс ізраїльського виробництва вже перебуває на озброєнні армій таких країн, як Угорщина, Словаччина і Естонія.

ПТРК Spike LR2 належить до сімейства ізраїльських багатофункціональних протитанкових ракетних комплексів Spike. Як свідчить аналіз експортних поставок ізраїльських ракетних комплексів, вони трохи дешевші за свого головного конкурента — американського Javelin.

Вартість ізраїльського комплексу становить близько 200 тисяч доларів, тоді як вартість Javelin близько 240 тисяч доларів. Про ракети Spike відомо, що вони можуть оснащуватися комбінованими, осколковими і кумулятивними боєголовками. Отже, для Сербії та Польщі придбання ізраїльського ракетного комплексу було б вигідним рішенням, враховуючи високу якість продукції Rafael та її результативність.

Підготував Сергій Воронков

https://armyinform.com.ua/2021/09/oglyad-novyn-ovt-demonstrator-tyhogo-nadzvukovogo-litaka-bezpilotnyj-beregovyj-raketnyj-kompleks-ta-modernizovanyj-tank/