Події в Україні у центрі уваги зарубіжних ЗМІ

На основі моніторингу дипломатичним відомством України  зарубіжних засобів масової інформації АрміяInform підготувала добірку основних тем та наративів, які стосуються України.

Всього, починаючи з 24 лютого, подіям в Україні було присвячено 78 070 змістовних матеріалів, а в середньому щодобово їх кількість збільшується на 400–500 публікацій. На сьогодні з їх загальної кількості 40% є позитивними, 56% нейтральними і лише 4% мають загалом негативний характер стосовно нашої держави.

Наразі російські пропагандисти зосереджують свою увагу на поширенні наступного негативу та дезінформації:

– «успіхи в спеціальній військовій операції», зокрема щодо захоплення найбільшої в Україні вугільної електростанції — Вуглегірської. На цьому тлі — фейки про героїчне «знищення 100 ракет HIMARS» та чергові звинувачення української армії в нібито «завданих ударах по цивільному населенню», наприклад, лікарні в Донецьку без будь-яких доказів (цю тему підхопили ЗМІ Сінгапуру, В’єтнаму, Болгарії, Кіпру, Чорногорії);

– підготовка міноборони росії військових навчань «Восток-2022», які мають відбутися з 30 серпня по 5 вересня цього року. Росіяни стверджують, що на їх проведення «спеціальна військова операція» в Україні не вплине (тема поширюється переважно в ЗМІ Тихоокеанського регіону);

– фактична істерика з боку російських спікерів на кшталт пєскова про заборону трансляції в ЄС телеканалу RT, на що кремль погрожує введенням аналогічних санкцій;

– залежність європейських країн від російських енергоносіїв, зокрема скорочення «газпромом» постачання газу до Європи через «Північний потік — 1»;

– пошук «причин» для зриву реалізації «зернового коридору». З цього приводу роспропаганда придумала тезу, що «дефіцит моряків стоїть на шляху українського зернового коридору». За версією російської сторони, «пошук достатньої кількості моряків, які бажають працювати на кораблях, що застрягли в українських портах, стане серйозною проблемою для запропонованого зернового коридору, покликаного полегшити міжнародну продовольчу кризу»;

– фактичний шантаж цивілізованого світу тезами, що «якщо санкції не будуть зняті, росія попереджає про крах Стамбульської зернової угоди».

Слід також звернути увагу, що зарубіжні ЗМІ активно прореагували на оприлюднення Центром протидії дезінформації при РНБО України списків осіб та ЗМІ, які прямо чи опосередковано залучені до російських інформаційних операцій з дезінформації.

Зокрема, євродепутатка Клер Дейлі прокоментувала своє внесення до списку і тим самим відверто підтвердила свої проросійські настрої: «Це «чорний список, створений відділом пропаганди українського уряду. Росія несе відповідальність за початок війни, але роль міжнародної спільноти має полягати в тому, щоб допомогти припинити її за допомогою дипломатичних зусиль, спрямованих на забезпечення припинення вогню та миру шляхом переговорів. Це було відкинуто США та НАТО, які замість цього вирішили використати Україну для ведення війни з Росією, і зараз страждають прості громадяни України, Росії та Європи».

Також ЗМІ Індії прокоментували включення до таких списків низки громадян Індії, які просувають співзвучні російській пропаганді наративи. Серед них: колишній голова РНБ Індії та колишній посол в рф П. Рагхавана, ветеран журналістики С. Накві та С. Пітрода, який був  радником прем’єр-міністрів Індії Р. Ганді та М. Сінгха.

Із цих прикладів можна зробити висновки, що оприлюдненням Центром протидії дезінформації при РНБО України таких списків виявилося дієвим ударом по російській пропаганді.

Звичайно, що нас більше цікавлять позитивні меседжі про Україну, які формують іноземний зарубіжний простір.

Насамперед зарубіжні ЗМІ акцентують на успішних діях ЗС України із руйнування ланцюгів забезпечення російських підрозділів на півдні України, зокрема пошкодження Антонівського моста.

Серед інших тем — це призначення нового Генпрокурора України. Мається на увазі позитивна оцінка події партнерами України, наголос на важливості забезпечення прозорості його діяльності.

Моніторинг ЗМІ також свідчить, що все більше американських політиків і експертів закликають Білий дім надати України ракети ATACMS із дальністю ураження 300 км.

З економічних новин — ЄС вирішив подвоїти торгівлю електроенергією з Україною. Очевидно, що це рішення дозволить нашій державі отримувати прибуток, який частково компенсуватиме втрати бюджету від війни. Користь від такого кроку спільна, адже ЄС матиме змогу отримати додаткові обсяги електроенергії за адекватними цінами в період більш високої вартості енергоносіїв.

У ЗМІ також була присутня низка публікацій, що через агресію проти України, зокрема великі втрати, росія змушена призупинити постачання озброєння та військової техніки до низки країн Африки. Філіппіни також скасували угоду з росією щодо купівлі військових вертольотів. Безумовно, зазначене є також відчутним ударом по економіці та бюджету агресора.

З приємних новин слід звернути увагу на низку заяв президента Франції Емануеля Макрона, зокрема про неприйнятний імперсько-колоніальний характер політики рф. Він  назвав росію «однією з останніх імперських колоніальних держав» у сучасному світі та звинуватив у використанні продовольства і пального як «зброї війни».

https://armyinform.com.ua/2022/07/30/podiyi-v-ukrayini-u-czentri-uvagy-zarubizhnyh-zmi/