Сім мільйонів доларів у море: що відомо про збитий російський БПЛА «Форпост-Р»

Прочитаєте за: 3 хв. 5 Квітня 2024, 6:49

Ілюстративне фото

1 квітня українські ПС збили російський БПЛА «Форпост-Р». Що це за звір — розбирався наш кореспондент.

Почнемо з того, що цей «Форпост» — не що інше, як ліцензійна копія ізраїльського БПЛА Searcher II (розробки ізраїльської компанії Israel Aerospace Industries IAI), що був прийнятий на озброєння Армії оборони Ізраїля «ЦАХАЛ») у червні 1998 року, а з 2012 року випускається в росії за ліцензією.

Це аеророзвідувальний комплекс, до якого входять три БПЛА та наземна станція управління.

БПЛА має прямокутний фюзеляж, здвоєні хвостові балки, встановлений згори горизонтальний стабілізатор, нескошене закінчення прямого крила, яке встановлено високо в задній частині корпусу. 

Дрон керується двома кермами висоти на горизонтальному стабілізаторі, кермами напряму на вертикальних стабілізаторах та двома закрилками на кожному крилі.

Злітна вага — 500 кг, операційний радіус — 250 км, час польоту — 17 год. Максимальна висота — 6000 м за умов використання одноциліндрового двигуна 3W-55i німецької компанії 3W-Modellmotoren Weinhold GmbH, елементи паливної системи від ірландської Tillotson. 

Після заміни двигуна на російський аналог АПД 85 висота польоту «Форпосту» зменшилася до 5 км, як порівняти з ізраїльським безпілотником Searcher II, що має 7 км.

Навігаційний модуль швейцарського виробника MicroEM, а GPS-антена — американської компанії Antcom. Радіочастотний модуль 9XTend 900 МГц та GNSS-приймач NV08C-CSM — американського виробництва. 

Британський динамічний вимірювальний блок (DMU02 або DMU10 — залежно від року випуску БПЛА) від Silicon Sensing Systems. Безплатформна інерційна навігаційна система російської розробки. Вартість одного БПЛА — близько 7 млн доларів.

Найпоширеніший варіант корисного навантаження — засоби видової розвідки (ТБ і ТПВ камери), як варіант — носій пристроїв радіоелектронної розвідки (РЕР) або РЛС бокового огляду. 

Декларується, що «Форпост-Р» може нести 2 малогабаритні авіабомби КАБ-20С, що коригуються, з наведенням по лазерному променю, але незалежних підтверджень цьому на сьогодні немає. Мала кількість бомб, недостатнє спорядження їх вибуховою речовиною для ураження серйозної цілі і велике кругове відхилення ймовірності роблять ідею ударного варіанта «Форпосту» малопривабливою.

До речі, функцію наведення на ціль за допомогою лазерного променя має американський безпілотник Puma RQ-20. Але БПЛА Puma RQ-20 важить всього 5,9 кг, габаритні розміри Puma RQ-20 компактніші. Так, розмах крил у нього становить 2,8 м, тоді як у «Форпосту» це 8,55 м. Різниця є і в самій системі спостереження: так, у російського «Форпосту» камери не мають такої роздільної здатності та зуму, як у БПЛА Puma RQ-20.

Безповоротні, рідкісні і болючі. Найдорожчі зразки ОВТ, які росія втратила під час війни з Україною

Безповоротні, рідкісні і болючі. Найдорожчі зразки ОВТ, які росія втратила під час війни з Україною

З високим ступенем ймовірності можна припустити, що збитий днями «Форпост» міг патрулювати море для виявлення українських морських безпілотників і наведення на них інших авіаційних засобів ураження. 

На думку військового аналітика Сергія Березуцького, «фактично у війні ХХІ століття відкривається новий розділ: починаються спроби виявляти морські дрони за допомогою повітряних дронів. Але це теж може стати не таким вже й безпечним заняттям, як здавалося на перший погляд. Наступним витком роботизованих перегонів озброєнь може стати оснащення морських дронів власними зенітними засобами: Джон Рембо, голова підрозділу Integrated Mission Systems американської компанії L3Harris, заявив про плани інтеграції ЗРК Vampire в конструкцію безпілотних катерів».

https://armyinform.com.ua/2024/04/05/sim-miljoniv-dolariv-u-more-shho-vidomo-pro-zbytyj-rosijskyj-bpla-forpost-r/