Ситуація щодо російсько-української війни в оцінках західних експертів

Минулий тиждень виявився дуже насиченим подіями на фронті та проєктами  міжнародної підтримки України. З цього приводу ми зібрали коментарі високопосадовців та експертів країн-партнерів щодо поточної ситуації.

Голова Об’єднаного комітету начальників штабів ЗС США Марк Міллі є визнаним авторитетом серед військових країн світу. Тому його оцінки мають неабияку вагу. Нещодавно він високо оцінив рівень опанування артилеристами ЗС України зразків західної зброї, а також її застосування в боях проти агресора.

Зокрема, Марк Міллі на пресбрифінгу за підсумками чергової зустрічі Контактної групи з питань оборони України в Брюсселі заявив: «Я скажу так: українська артилерія, навички українських артилерійських підрозділів є дуже-дуже добрими… ЗСУ добилися серйозного ефекту на полі бою з використанням гаубиць M777, які надали США разом із союзниками… І ми очікуємо, що вони, українці, так само опанують системи HIMARS». На його думку, російська армія має суттєву перевагу в кількості артилерійських систем, але просто завдає масованих ударів по мирних містах. «росіяни вдаються до хаотичного вогню, який не завжди досягає ефекту у військовому плані… Українці ведуть бої в дуже ефективний спосіб – як щодо застосування тактики, так і ведення вогню, а також маневрів», – зазначив генерал Міллі.

Героїчні дії наших бійців на полі бою та всебічна партнерська підтримка дають свої результати. Австрійський експерт із військово-політичних питань, екскерівник «Інституту зміцнення миру та управління конфліктами Академії національної оборони» Збройних сил Австрії генерал Вальтер Файхтінґер в інтерв’ю DW зазначив, що окупаційна армія росії не зможе захопити українську столицю Київ, у окупантів для цього просто немає сил та можливостей.

На його думку, «росія використовує ракети для бомбардування окремих цілей в українській столиці. Але це не велика атака, а демонстрація того, що можна вплинути на Київ, і не захоплюючи його».

Австрійський генерал вважає, що війська держави-агресора не здатні зараз робити великі атаки: «Та й із суто військового погляду росія зараз не в змозі здійснити справді великі атаки. російські війська неабияк виснажені тими військовими діями, які вони здійснили на сьогодні».

З наведеними оцінками російських обмежених можливостей корелюється позиція Пентагону. Про це пише видання Foreign Policy із посиланням на заяву високопоставленого представника Міноборони США: «У кремлі все ще відмовляються називати війну в Україні війною або вторгненням, віддаючи перевагу словосполучення «військова операція». Це передбачає, що формально не можна вербувати населення для поповнення військ та збільшувати військовий контингент, який перебуває в Україні… російське керівництво бреше своєму народу про те, що відбувається в Україні… путін уникає загальної мобілізації населення».

Видання Bloomberg пише з посиланням на європейських чиновників, які знайомі із ситуацією, що рф намагається знайти живу силу та озброєння, зокрема, навіть старі танки на Далекому Сході. Також кремль може оголосити масову мобілізацію, щоб продовжити бойові дії, хоча російський президент поки не хоче цього робити, оскільки це означало б публічне визнання війни.

Голова штабу оборони Великої Британії Тоні Радакін також висловив думку, що рф вже стратегічно програла війну проти України зазнавши великих втрат і одночасно посиливши НАТО, до якого ухвалили рішення приєднатися Фінляндія та Швеція, повідомляє російська служба ВВС. Зі слів високопосадовця «це страшна помилка з боку рф. росія ніколи не візьме під свій контроль Україну».

Голова штабу оборони Британії також прогнозує, що президент рф  путін може досягти певних тактичних успіхів найближчими тижнями, але для цього йому вже довелося використати близько 25% потенціалу своєї армії. При цьому такою високою ціною росіяни змогли захопити  лише крихітну частину української території, з огляду на те, що близько 50 тисяч російських солдатів загинули або дістали поранення.

Водночас західні партнери застерігають нас від недооцінки російських можливостей продовжувати війну. Зокрема, західні експерти нагадують, що російський наступ на Київ, що провалився, не варто розглядати лише як показник боєздатності російської армії, оскільки він був також і наслідком політичного рішення.  Роб Лі, старший співробітник «Дослідницького інституту зовнішньої політики» у США та колишній американський морський піхотинець в інтерв’ю ВВС зазначив: «Зараз вони воюють так, як ми очікували від них. Слабкості, як і раніше, є, але вони ведуть загальновійськовий бій, вже краще використовують піхоту, безпілотники та артилерію… Дивно, що вони не робили цього спочатку – всупереч своїй доктрині, підготовці й тому, як вони воювали в Сирії».

З ним погоджується директор російської програми у «Центрі військово-морського аналізу» США Майкл Кофман: «До середини червня російська армія діє ближче до того, що від неї очікували… Початкова кампанія була просто операцією зміни режиму без планів ведення загальновійськового бою. І російська армія довго відновлювалася після неї… Очевидно, що перший місяць війни практично не відображає російський військовий потенціал – через політичний характер організації кампанії. У той час, як зараз, після ста днів, ми маємо більше матеріалу, щоб робити оцінки… Після двох місяців війни ми почали спостерігати значні зміни в діях російської армії. І більшість ранніх оцінок, як мені здається, виявилися помилковими… У битві за Донбас російські війська дедалі більше координують дії розвідки, піхоти, артилерії та авіації… Це мало обговорюється, але російські сили активно застосовують авіацію. Є думка, що росія не має переваги в повітрі, але насправді у них є локальна перевага в повітрі на Донбасі».

Щоб мінімізувати переваги російської армії, цивілізований світ активно допомагає Україні. Окрім США, пряму підтримку Україні у сфері оборони забезпечують понад 40 держав. Саме про це йдеться в заяві державного секретаря Ентоні Блінкена, оприлюдненій з нагоди виділення адміністрацією США 1 мільярда доларів на військову допомогу ЗСУ: «Допомога у сфері безпеки з боку США, а також понад 40 союзників і партнерів, продовжують посилювати позиції України щодо захисту її незалежності, суверенітету й територіальної цілісності». Як зазначив також керівник Держдепартаменту, це сприяє забезпеченню перемоги України на полі бою, а також зміцненню її позицій за столом переговорів.

Ентоні Блінкен в черговий раз також нагадав, що США та інші держави ввели потужні санкції проти росії, посилили стримування та оборону в рамках НАТО на східному фланзі та надали «історичний рівень військової та іншої допомоги Україні», яка мужньо захищає свою територію і свободу.

https://armyinform.com.ua/2022/06/18/sytuacziya-shhodo-rosijsko-ukrayinskoyi-vijny-v-oczinkah-zahidnyh-ekspertiv/