У Національній академії сухопутних військ хочуть запровадити власний конкурс на найкращий танковий екіпаж

Провідним навчальним закладом з підготовки майбутніх командирів танкових підрозділів є Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. Танкістів тут навчають з 2006 року. Тільки за роки російсько-української війни Академія підготувала понад три сотні офіцерів цього фаху. Серед тих, хто закінчував спеціалізацію «Управління діями танкових військ», і два Герої України — Василь Божок і Валерій Чибінєєв.

Напередодні Дня танкістів в Академії насамперед вшанували випускників, які  загинули в новітній війні. Таких, зокрема, 4 офіцери-танкісти: лейтенант Микола Куценко (2013 року випуску), старші лейтенанти  Антон Мілько (2009 року випуску), Роман Тимошенко (2010 року випуску) та Артем Абрамович (2011 року випуску).  Сьогодні їхню справу на факультеті «Бойового застосування військ» продовжують понад 120 курсантів, які з гордістю носять чорний берет.

Наголос у підготовці майбутніх офіцерів-танкістів на досвід АТО/ООС

Як розповів начальник факультету бойового застосування військ полковник Олександр Тимощук, тільки цього року вступили на вищезгадану спеціалізацію понад 30 осіб. За словами офіцера, для якісного навчання курсантів в Академії є все необхідне: від викладачів з досвідом участі в бойових діях до найсучаснішої матеріально-технічної бази, зокрема й польової.

— Специфіка підготовки наших фахівців незмінна: починаємо з теорії, а закінчуємо динамічною і виснажливою практикою. Навчальні програми формуються виключно на досвіді АТО/ООС, — продовжив Олександр Васильович. — Для прикладу, переважно бойова активність під час війни на Сході України спостерігається в нічний час. Через це  в програмі підготовки було збільшено кількість нічних стрільб. Згідно з вимогами керівних документів, їх має бути не менше ніж 30%, але ми досягаємо цього показника фактично на рівні 50%!

Впроваджуються й новітні вправи та тактичні прийоми застосування танків, зокрема: дії танкістів у складі екіпажів під час наступу (оборони); виконання практичних вправ стрільб з озброєння танка способами: «вогневі качелі»,  «танкова карусель» або із укриття зі зміною вогневої позиції способом «штани»; ведення вогню у складі екіпажів — «вісімкою»; ведення наступального бою — перекатами, хвилею тощо.

Кількість практичних стрільб з танка обраховується десятками

— Напередодні Дня танкістів на Рівненському полігоні відбулися  змагання на найкращий танковий взвод Збройних Сил України. Туди були відряджені три наші викладачі. По-перше, з метою допомоги, а по-друге, подивитися як відбуваються такі змагання, аби в подальшому ми запровадили їх у себе — скажімо, на найкращий танковий екіпаж навчального закладу. Швидше за все зробимо їх для випускників, і проведемо вже в цьому навчальному році навесні. Що вони нам дадуть?! По-перше, об’єктивно оцінити випускників напередодні державних іспитів і подальшої служби у військах. За результатами змагань, «підтягнути» курсантів в тих чи інших моментах. По-друге, змагальний дух змусить майбутніх офіцерів-танкістів максимально викластись і показати всі свої навички. По-третє, зробимо оцінку не тільки курсантів, а й викладачів, які їх навчали, — розповів про найближчі плани начальник факультету. — І це буде черговою родзинкою підготовки в нашому навчальному закладі.

Слід зауважити, що серед нововведень, які вже започатковані на факультеті — посилена підготовка випускників. Коли вони пів року до закінчення навчання живуть і навчаються виключно в польових умовах. А також п’ятиденні тактико-спеціальні заняття. Вони включають відпрацювання питань: від здійснення маршу на техніці у визначений район, ведення різних видів боїв  до виконання завдань в умовах міської забудови  у взаємодії з піхотними підрозділами.

Практичній складовій загалом приділяється особлива увага.  Кількість вправ стрільб з танка обраховується десятками, зокрема чимало штатним артилерійським пострілом. Збільшена кількість часу на вивчення танка Т-72.  Також курсанти-випускники їздять у навчальний центр «Десна», де мають змогу виконати вправи практичних стрільб і водіння на цьому танку.  На 10 годин збільшено вивчення «Булатів».

Танкісти вивчають за своїм фахом три основні танки — Т-64, Т-64БВ та Т-72, які стоять на озброєнні Сухопутних військ. І в ознайомчому порядку — танк Т-80, який є в частинах ДШВ.

– У цьому навчальному році ми хочемо запровадити ще одне нововведення. А саме: коли тривають практичні заняття з вогневої підготовки, щоб на стрільбищі на трьох напрямках стояли три різні танки. Щоб курсанти були однаково навчені і впевнено себе почували не тільки в Т-64, а й у Т-72 чи «Булатах». Щоб не було так, що курсант навчився стріляти на Т-64, а на Т-72 буде плутатись. Таку практику, гадаю, треба запровадити зі старшокурсниками і робити це під час контрольних заходів, — переконаний полковник Олександр Тимощук.

До речі, цього року на факультеті згадали давню традицію танкістів, коли вони виконували свою першу стрільбу штатним артилерійським пострілом у білих рукавичках.  Її відновили в червні другокурсники. А ще для підняття духу бойового братерства всіх, хто носить чорні берети, на факультеті хочуть запровадити прапор танкістів!

Зі святом, вас! Здійснення задуманого, легкого навчання й успішної служби!

Фото автора і з архіву пресслужби Національної академії

https://armyinform.com.ua/2021/09/u-naczionalnij-akademiyi-suhoputnyh-vijsk-hochut-zaprovadyty-vlasnyj-konkurs-na-najkrashhyj-tankovyj-ekipazh/