Україна – ЄС: сім років прогресу

16 вересня 2014 року Верховна Рада України та Європейський Парламент синхронно ратифікували Угоду про асоціацію між Україною та ЄС.

Угода про асоціацію між українською державою та Європейським Союзом є найбільшим міжнародно-правовим документом за всю історію за своїм обсягом і тематичним охопленням. Вона набула чинності в повному обсязі лише 1 вересня 2017 року після тривалого процесу її ратифікації усіма державами-членами ЄС. Термін дії Угоди необмежений, тому передбачена можливість всебічного її перегляду. Як зазначила у вступному слові до Звіту про виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС 2015‒2020 віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина: «Європейська інтеграція України є великим цивілізаційним процесом. Вона розпочалася у 2014 році з підписання Угоди про асоціацію і завершиться тоді, коли буде підписана наступна ключова угода, — про вступ нашої країни до Європи».

«Угода про асоціацію між Україною і ЄС є дороговказом реформ»

Загальний прогрес виконання Угоди про асоціацію, згідно з даними «Пульсу Угоди», становить 54%.

Найбільшого прогресу за весь час виконання Угоди про асоціацію досягнуто в таких сферах:

Політичний діалог, національна безпека та оборона — 89 %

Юстиція, свобода, безпека, права людини — 85 %

Технічні бар’єри в торгівлі — 85 %

Гуманітарна політика — 84%

Державні закупівлі — 83 %

Підприємництво — 81 %

Експорт Українських товарів у ЄС після набуття чинності Угоди впродовж 2015‒2020 років загалом зріс на 60%. Європейський Союз є найбільшим торговельним партнером України з питомою вагою торгівлі товарами 40,7% від загального обсягу зовнішньої торгівлі України.

У звітному 2020 році Україна приєдналася до майже 90% заяв Європейського Союзу щодо міжнародних подій і підходів до їх врегулювання. Водночас Європейський Союз підтримує санкції проти Росії за її агресію на Донбасі та окупацію АР Крим. Загалом із 2014 року по березень 2021 року Україна приєдналася до 2 323 заяв Європейського Союзу.

Загальна сума отриманої Україною у 2014–2020 роках макрофінансової допомоги становить 4,41 млрд євро.

Які кроки планується зробити, щоб досягти стратегічної мети Угоди?

Кожен із них надзвичайно відповідальний, зокрема:

–  продовжити практику регулярного обговорення та предметного розгляду прогресу виконання Угоди та відповідних пріоритетів на політичному рівні;

– посилити міжвідомчу координацію та узгодження заходів із виконання Угоди;

– завершити на основі принципів належного врядування формування кадрового складу Урядового офісу та директоратів міністерств, до відання яких належать питання європейської інтеграції;

– розширити національну систему моніторингу виконання Угоди — «Пульс Угоди»;

– сприяти узгодженню питання оцінки законопроєктів на предмет їхньої відповідності Угоді про асоціацію.

Як зазначив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба: «Угода про асоціацію між Україною і ЄС є дороговказом реформ».

Підготував Анатолій Бальчос

https://armyinform.com.ua/2021/09/ukrayina-yes-sim-rokiv-progresu/