Вінницькі ветерани візьмуть участь у документальній виставі, присвяченій захисникам України

У вінницькому Міському освітньо-аналітичному центрі допомоги «Ветеранський простір» відбулась презентація проєкту-вистави молодіжного документального театру «Посеред вогненно-червоних квітів дикого маку…».

Основою для вистави стане щоденник загиблого 19-річного добровольця Євгена Костюка з Вінниці. Сценарій напише режисерка Наталя Доляк, яка також займатиметься постановкою вистави.

Сама ідея народилась рік тому під час обговорення заходів, присвячених пам’яті загиблих захисників України. Представники ГО «Автомайдан «Вінниччина» у партнерстві з Ветеранським простором хотіли спланувати заходи, які б залучали і молодь, і ветеранів як активних учасників пам’ятних подій. Саме тому подумали, що було б дуже добре створити виставу документального театру, яка б розказувала про сучасних героїв російсько-української війни.  

— Головна ідея проєкту — засобами сучасного мистецтва розповісти про два різні світи, які між собою перетинаються: мирне життя тих, хто про війну знає тільки з новин, і бойовий досвід молодих людей, які в цій війні брали безпосередню участь, захищаючи незалежність України, — розповіла голова ГО «Автомайдан «Вінниччина» Таїса Гайда. 

Крім щоденника загиблого добровольця Євгена Костюка, основою для написання сценарію також стануть розповіді ветеранів та уривки з роману Еріха Марії Ремарка «На Західному фронті без змін».  

— Документальний театр відрізняється від звичайного тим, що постанова створюється на основі лише документальних свідчень. У кожного героя є свій реальний прототип. Історію сучасної російсько-української війни ми накладемо на історію ремарківського роману. Поки я бачу канву сюжету такою — буде три дії: власне війна, госпіталь та поле з маками, що символізуватиме затишшя. Усе це буде наповнене розмовами воїнів між собою, — додала Наталя Доляк. 

На зустрічі, окрім організаторів, були присутні рідні Євгена — мама, сестричка та бабуся з дідусем. Вони зазначили, що Женя почав писати щоденник, коли потрапив на передову. У ньому він розповідав про те, що з ним відбувалось.  

— Я сподіваюсь, що вистава розповість про всіх захисників України, — зазначила бабуся. 

Учасниками постановки стануть актори-аматори — учасники бойових дій та вінницька молодь. Під час створення спектаклю з ними працюватиме практичний психолог, котрий пояснить, які емоції і психологічні потрясіння переживає людина на війні, як переживає стрес, що відбувається з воїном, який повертається додому та що таке ПТСР, як його визначити і як з ним боротись. 

Планується, що робота триватиме 6 місяців. Прем’єра відбудеться у Вінницькому академічному музично-драматичному театрі імені Садовського. На неї будуть запрошені учасники бойових дій та родини загиблих військових з Вінницької області.

Окремо буде створена відеоверсія вистави, яку розмістять на ютуб-каналі організації, на лендинг-сторінці проєкту та на сайті «Архів історій українців» за посиланням у розділі російсько-українська війна.

На жаль, отримати фінансування від держави, попри те, що проєкт посів 22-ге рейтингове місце на конкурсі від Українського культурного фонду, не вдалось. Дізнатись більше про проєкт та пожертвувати кошти на його реалізацію можна тут.

Стрілець Добровольчого українського корпусу «Правий сектор» Євген Костюк 29 травня 2016 р. був важко поранений у голову, підірвавшись на «розтяжці» в лісопосадці, поблизу шахти «Путилівська» («Бутівка-Донецька») в районі Авдіївка – Донецьк. Помер в ніч на 2 червня 2016 р. в реанімації лікарні імені Мечнікова м. Дніпро. Хлопцеві було лише 19 років.

Похований у Вінницькій області.

Залишилися мати та сестра.

Нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (посмертно), відзнакою «Народний Герой України» (посмертно) та відзнакою ДУК ПС «Бойовий Хрест Корпусу» (посмертно).

 

https://armyinform.com.ua/2021/12/01/vinnyczki-veterany-vizmut-uchast-u-dokumentalnij-vystavi-prysvyachenij-zahysnykam-ukrayiny/