Зима в Гаазі близько: як Нідерланди допомагають Україні покарати росію         

Військова агресія росії проти України після 24 лютого призвела до кардинальних змін у європейській безпеці. Країни НАТО побачили як далеко може зайти кремль в прагненні здійснити свої неоімперські амбіції. Наразі Нідерланди переглядають свою оборонну політику та сприяють встановленню справедливості щодо воєнних злочинів російських окупантів в Україні. В чому це полягає та як вплине на Україну розглянули в матеріалі АрміяInform.

Для того, щоб краще зрозуміти нинішній рівень співпраці України та Нідерландів коротко пройдемося ключовими подіями за минулі 8 років. Трагедія зі збиттям Малайзійського Боїнга «MH17» в небі над Донбасом, який летів з Амстердаму до Куала-Лумпуру в липні 2014-го назавжди розмежувала історію до та після. Теракт проти пасажирів та екіпажу літака приголомшив світ.

298 осіб стали жертвами російських військових злочинців. Якраз над з’ясуванням того, хто конкретно був причетний до цього теракту й працювали Нідерланди весь час з моменту трагедії.

Було створено окремий суд та міжнародну слідчу групу. До останньої увійшли представники Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України. Результат – у 2019 році було підтверджено, що Боїнг було збито «Буком» 53-ї бригади ППО Збройних сил рф. Також тоді слідчі назвали 4 підозрюваних: Ігор Гіркін, Сергій Дубинський, Олег Пулатов та Леонід Харченко.

Цікаво, що єдиним, хто ці 2 роки прибув свідчити по справі є підполковник запасу ВДВ російської армії Олег Пулатов. Остаточний вирок буде оголошено в окружному суді Гааги 17 листопада та 15 грудня. Як-то кажуть зима близько, а також покарання росіян за їхні злочини.

У червні Парламентська Асамблея Ради Європи затвердила резолюцію, де було вказано, що «система Бук, яка походить з росії та була запущена з території, підконтрольній сепаратистам на Сході України, була використана щоб збити MH17».

читайте також:

Щоправда важко назвати двосторонню співпрацю між Україною та Нідерландами системною та комплексною до 2021 року. Наклав свій відбиток референдум про асоціацію України з Євросоюзом у 2016 році, де завдяки російській пропаганді серед населення Нідерландів створювався негативний образ українців.

Попри це за минулі декілька років активізувався діалог щодо співробітництва в сфері безпеки та оборони. В першу чергу це стосується участі Нідерландів у процесі розмінування ОРДЛО в рамках проекту The HALO Trast, який діє з 2015 року. Зважаючи на повномасштабне російське вторгнення після 24 лютого важливість залучення іноземних партнерів, в даному випадку Нідерландів є надважливою.

Далі варто згадати про те, що українські військові проходять реабілітацію в Нідерландах.  Нідерланди серед решти країн теж направляли свої військові кораблі у 2021 році до Чорного моря в процесі реалізації «Посиленої воєнної присутності НАТО».

читайте також:

Коли вже взимку було передчуття повномасштабного російського вторгнення в Україну, на початку лютого прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте здійснив свій перший візит до Києва. Уявіть собі – це сталося вперше за 12-річний період перебування при владі політика. Тоді було оголошено про надання Україні оборонної та фінансової допомоги, підтримку в сфері кібербезпеки.

Рютте відвідав Україну також 11 липня, коли на власні очі побачив зруйновані рашистами передмістя Києва.

Міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен, виступаючи в аналітичному центрі «Атлантична Рада» 14 липня визначила основні показники зміцнення безпеки країни за умов російської загрози. Насамперед політик нагадала про те, що історично Нідерланди були країною «спраглих до свободи, які покидали свої домівки аби знайти свободу деінде».

Цікаво, саме Нідерланди були першою державою, яка салютувала американський прапор 1776 року гарматними пострілами з форту Оранже на острові Сент-Евстатіус на Карибах.

На думку Оллонгрен, події 24 лютого є «поворотним моментом для Європи. А свободу та безпеку не можна сприймати як належні речі». І для цього варто зробити дві надважливі речі: 1) «допомогти Україні виграти цю війну. росія не повинна виграти війну. 2) зробити так аби витрати держав ЄС на оборону складали 2 %. Цього досі нема».

Стратегію зміцнення обороноздатності своєї країни, міністерство оборони Нідерландів виклало в Білій книзі, яку було оприлюднено на сайті установи в липні. Ключові моменти:

  • у 2024-2025 роках частка витрат на оборону буде складати 2 % згідно вимог НАТО (ухвалених на саміті Альянсу в Уельсі 2014-го – Ред.);
  • курс на самостійне забезпечення безпекових інтересів Європи;
  • оборонні структури мають реагувати більш швидше;
  • збройні сили мають бути здатними боротися та перемагати в рамках стратегії стримування;
  • оперативна адаптація, коли раптово виникають загрози та кризові ситуації;
  • розширення співпраці міністерства з громадським сектором.

Нідерланди також є важливим партнером України в питанні притягнення росії до відповідальності за скоєні воєнні злочини. Саме в Гаазі знаходяться дві ключові установи – Міжнародний кримінальний суд та Міжнародний суд ООН.

В першому випадку мова йде про координацію розслідування російських воєнних злочинів на території України. Головний прокурор суду Карім Хан неодноразово відвідував Україну, де сам бачив на власні очі наслідки військової агресії рф. І вже налагоджена ефективна співпраця з Офісом Генпрокурора та правозахисними організаціями.

14 липня в Гаазі відбулася установча Конференція підзвітності України, в якій взяли участь представники 45 держав. Формат покликаний для більшої координації міжнародних зусиль щодо засудження росіян, що вчинили воєнні злочини в Україні. Тому бачимо безпрецедентну підтримку керівництва Нідерландів у особі міністра закордонних справ Вопке Хукстра.

Фото ANews, Government of the Netherlands

https://armyinform.com.ua/2022/07/31/zyma-v-gaazi-blyzko-yak-niderlandy-dopomagayut-ukrayini-pokaraty-rosiyu/