Британські невидимки ЗРК Stormer роблять «попабіль» російським окупантам

Прочитаєте за: 3 хв. 9 Червня 2023, 11:59

Британський зенітно-ракетний комплекс Stormer HVM надійшов на озброєння українських військових ще влітку минулого року, про це раніше вже повідомляла АрміяInform. За це час захисники повітряного простору посадили з його допомогою чимало повітряних цілей.

— Це дуже легка, мобільна та швидка машина. Ба більше, вона є пасивною у своїй роботі, тобто не випромінює сигналів і її не можуть побачити ворожі радіолокаційні засоби. Ми можемо віднайти ціль, швидко вразити її і миттєво покинуту вогневий рубіж. Пілот повітряного судна до останнього не знатиме, що його ведуть, — розповідає командир ЗРК Stormer, на ім’я Ігор.

Варто відзначити, що Stormer HVM — це броньована гусенична машина з пусковою установкою на вісім ракет. Її завдання — знищення літаків, гелікоптерів чи БПЛА на низьких висотах.

Ба більше, на борту комплексу 17 ракет двох класів. Серед них Starstreak, які працюють за принципом дії Javelin і не потребують супроводу оператора, та Marlet LMМ, які супроводжується оператором до самої цілі.

Ярослав

— Нам дають орієнтування на ціль. Виїжджаємо, запускаємо обладнання, починаємо пошук. На машині є купол, який шукає цілі у визначеному радіусі. Якщо з’являється така ціль, ми її фіксуємо, робимо пуск, далі радіозв’язком підтверджуємо збиття та покидаємо позицію. Якщо літак потрапив на супроводження ракети, він уже не втече. Швидкість ракети приблизно 1 кілометр за секунду. На 90 відсотків у будь-яких випадках ціль буде вражена, — зазначає оператор ЗРК Stormer, на ім’я Ярослав.

Військові кажуть, що вся машина комп’ютеризована. Однак жодних проблем з її обслуговуванням немає. Усі екіпажі цих машин пройшли кількамісячні курси підготовки у Великій Британії.

— Англійські інструктори були вражені нашим досвідом з технічної підготовки. Ми швидко змогли опанувати всі нюанси експлуатації цього зразка техніки. Під час підготовки я мав уразити близько 1000 умовних повітряних цілей, — продовжує військовий. — Після повернення з навчання наш екіпаж був направлений у район виконання бойових дій. За цей час змогли посадити чимало повітряних цілей противника. Останнім часом росіяни вже не наважуються залітати близько до району враження нашими засобами ППО. Тому здебільшого працюємо по БПЛА. Ось нещодавно наш екіпаж збив ворожий безпілотник типу «Орлан-10».

Знищення БПЛА Орлан-10

Між українськими військовими та представниками британської сторони налагоджено двосторонній зв’язок щодо експлуатації машин. У цьому напрямку вирішуються різні питання — від дрібного обслуговування до заміни двигунів.

Олександр

— У цивільному житті керував вантажівкою. У ЗСУ пересів за важелі Stormer. Жодних складнощів не відчув. Машина легка в керуванні. Тут майже все, як у легковому автомобілі, навіть трансмісія працює у напівавтоматичному режимі, — зазначає водій-механік Олександр. — Також машина себе зарекомендувала надійною. Навіть якщо і стаються поломки, наші британські колеги швидко допомагають. Приміром, коли вийшов з ладу двигун, його забрали на ремонт, а на заміну доправили новий. Також повернувся і відремонтований двигун. Все було зроблено в короткі терміни.

Хлопець наголошує, що завдяки хорошій комплектації ЗРК  Stormer може працювати як удень, так і вночі, а його робоче місце обладнане приладом нічного бачення.

Фото автора

https://armyinform.com.ua/2023/06/09/brytanski-nevydymky-zrk-stormer-roblyat-popabil-rosijskym-okupantam/