Чому Кремлю заважає «Меморіал»

Генеральна прокуратура РФ подала до Верховного суду країни позов щодо ліквідації організації «Міжнародний Меморіал». Голова правління цієї організації Ян Рачинський у коментарі «Голосу Америки» визнав, що такий поворот справи не став для нього несподіваним. За його словами, на це вказувала загальна ситуація з репресіями проти громадянського суспільства в країні, яка і надалі погіршується.

«Міжнародний Меморіал» — некомерційна організація, яка займається дослідженням політичних репресій у СРСР та сучасній Росії, сприяє моральній та юридичній реабілітації осіб, які були піддані політичним репресіям. З 1989-го року, з часу формального заснування «Меморіалу», ця організація видала сотні книжок, побудувала музеї, бібліотеку, пам’ятники. Здебільшого саме завдяки діяльності цієї організації людство дізналося правду про жертви репресій у СРСР та нелюдські умови, в яких утримувалися політичні в’язні ГУЛАГу. «Меморіал» повернув із небуття імена тисячам закатованих в катівнях НКВС, і його діяльність є нагадуванням суспільству про небезпеку тоталітарного режиму.

Звісно, діяльність такої організації для теперішнього господаря Кремля, який є вихідцем з КДБ, є як мінімум незручною і тому має бути якнайшвидше забороненою. Адже, як стверджується в «поправленій» конституції РФ, «Російська Федерація є правонаступником Союзу РСР на своїй території». Тобто  «катівні НКВС», «ГУЛАГ» — це лише частина «славної» історії, які згідно з улюбленим лозунгом отруєного кремлівськими пропагандистами електорату «можемо повторити».

Взагалі, якщо подивитися на цілі та завдання «Міжнародного Меморіалу», то стає зрозумілим, що в сучасній Росії існування подібної організації просто неможливе і її закриття — це лише питання часу. Ну посудіть самі, «сприяння побудові розвиненого громадянського суспільства та демократичної правової держави, що виключає можливість повернення до тоталітаризму»; «участь у формуванні суспільної свідомості на основі цінностей, демократії та права, подолання тоталітарних стереотипів та утвердження прав особистості в політичній практиці та суспільному житті»; «участь у відновленні історичної правди та увічненні пам’яті жертв політичних репресій тоталітарних режимів». Чи може існувати організація, яка бореться з тоталітаризмом та його наслідками в країні, де тоталітарний режим вже давно став нормою завдяки «одобрямсу» переважної більшості населення? Питання риторичне…

Тому позов російської генпрокуратури, де «Міжнародний Меморіал» звинуватили в порушенні законів про «іноземних агентів», а правозахисний центр — ще й у тому, що він нібито виправдовує тероризм та екстремізм, для сучасної Росії є справою досить звичною.

Суть претензій абсолютно незрозуміла на погляд цивілізованого суспільства. Закон про некомерційні організації (НКО) був ухвалений у Росії в липні 2012 року. Він дозволив російському Мін’юсту визнавати некомерційні організації «іноземними агентами», якщо вони отримують фінансування з-за кордону та займаються «політичною діяльністю». НКО — «іноагенти» мають супроводжувати всі свої матеріали позначкою про власне «іноагентство». Крім того, вони зобов’язані звітувати про свою діяльність та раз на пів року публікувати звіти про неї в інтернеті. Невиконання будь-яких зобов’язань, що накладаються статусом «іноагенту», тягне за собою багатомільйонні штрафи і може загрожувати засновнику або співробітнику НКО. Власне, «іноземним агентом» кремлівська влада може оголосити будь-яку організацію чи ЗМІ і зобов’язати маркувати свої публікації відповідною міткою. Саме відсутність відповідної мітки і є формальною претензією російської генпрокуратури до «Меморіалу».

— Єдине, що проти нас висувають — це нібито порушення закону про «іноземних агентів», а саме — відсутність маркування. Смішний привід для ліквідації організації, яка існує 33 роки і чимало зробила для країни, — прокоментував голова правління «Міжнародного Меморіалу» Ян Рачинський.

Набагато важливіше інше, підкреслив Ян Рачинський: «Як я й казав ще на етапі обговорення законодавства про «іноземних агентів», ця норма спеціально придумана для того, щоб розправлятися з організаціями, до яких не можуть бути пред’явлені змістовні претензії. Формально це має такий вигляд: якщо ти не навісив на себе цю «жовту зірку», тебе вже можна ліквідувати. Це демонструє і рівень законодавства, і абсолютну неготовність нашої влади до нормальної громадської дискусії, до будь-якої свободи слова».

Позов генпрокуратури РФ проти «Меморіалу» викликав неабиякий резонанс у світі. Численні правозахисні організації висловили слова підтримки, до яких приєднався і держсекретар США Ентоні Блінкен.

«Позови російської влади про закриття «Міжнародного Меморіалу» та правозахисного центру «Меморіал» є черговою атакою на свободу слова. Росія має припинити судові процеси та припинити зловживати своїм законом про «іноземних агентів» для переслідування, стигматизації та заглушення голосу громадянського суспільства», — написав Блінкен у своєму Твіттері.

Утім, коли в Кремлі зважали на думку міжнародного співтовариства?.. Засідання суду, де вирішиться подальша доля «Міжнародного Меморіалу», призначене на 25 листопада…

https://armyinform.com.ua/2021/11/chomu-kremlyu-zavazhaye-memorial/