Форум Demine Ukraine: за оцінкою Світового банку, на очищення замінованої території потрібно буде витратити понад 37 млрд доларів

Прочитаєте за: 11 хв. 27 Вересня 2023, 18:41

Тема розмінування територій нашої країни стає дедалі актуальнішою. Це стосується як територій, що вже деокуповані, так і тих, що будуть звільнені від окупантів у майбутньому.
У зв’язку з цим Міністерство економіки України ініціювало проведення форуму Demine Ukraine — зібрання, під час якого анонсували створення Національної стратегії щодо гуманітарного розмінування України.
Цей захід зібрав під одним дахом ключових учасників процесу розмінування українських земель. А також представників міжнародної дипломатії та іноземних донорів та закордонних партнерів України.

Денис Шмигаль: Ми збираємося розміновувати Україну за найближчі роки. За оцінкою Світового банку, на очищення замінованої території потрібно буде витратити понад 37 млрд доларів


Форум «Розмінуємо Україну» відкрив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. За його словами, ворог умисно мінує наші міста і села, території й поля, щоб завдати втрат не тільки військовим, а й тисячам цивільних людей.
— Сьогодні потенційно замінованими залишається 174 тисячі квадратних кілометрів. Це величезна територія, розмінування якої може зайняти десятиліття, а за даними деяких експертів і сотні років. Ми не збираємося очікувати цього. Ми збираємося розміновувати Україну за найближчі роки. За оцінкою Світового банку, на очищення замінованої території потрібно буде витратити понад 37 млрд доларів. Ці цифри станом на сьогодні і з зауваженням на те, що це територія, яка зараз контролюється Україною. Ми розуміємо що на окупованих територіях ситуація погіршується щодня. Проблема ускладнюється тривалістю перебування росії на ТОТ. Чим довше окупація, тим більше мін, ракет, нерозірваних снарядів. Проблема ускладнюється також різноманітністю небезпечних об’єктів. Зокрема, тих, які не бачать металошукачі, тотальністю мінування. Зокрема, ми бачимо це після деокупації Київщини, Чернігівщини, Сумщини. Ворог мінує житлові будинки, дитячі майданчики, іграшки, меблі, щоб нанести якомога більше шкоди і ураження українцям. Деякі міни в принципі не піддаються розмінуванню і їх необхідно знищувати прямо на місці, що також ускладнює процес розмінування. З такими викликами після Другої світової війни жодна країна не стикалася. Масштаб величезний. Звісно, ми потребуємо допомоги наших партнерів. Ми створюємо інституції і інфраструктуру в середині нашої держави.
Денис Шмигаль підкреслив, що Уряд утворив міжвідомчу робочу групу з питань гуманітарного розмінування для координації всіх міністерств і відомств. Цю робочу групу і процес очолює віцепрем’єр Юлія Свириденко. Робота триває, формується центр гуманітарного розмінування для аналізу інформації і стратегічного планування, діалогу з іноземними партнерами України.
Високопосадовець підкреслив, що вже сьогодні Україна має безпрецедентну підтримку і допомогу закордонних партнерів. Реалізується план обстеження, очищення сільськогосподарських земель. Вже обстежено понад 200 тисяч гектарів з 470 визначених як пріоритетні. Близько 120 тисяч гектарів повернули в обробку. Працює не лише держава, допомагає також і бізнес. На сьогоднішній день розмінували 18 тисяч кілометрів інфраструктури, перевірили на предмет наявності мінної загрози понад 12 тисяч будинків простих українців. Уряд напрацьовує стратегію і національну програму протимінної діяльності. Пріоритети — це розмінування інфраструктури, громадська безпека, очищення сільгоспугідь. Головна мета — очистити Україну від мін за роки, а не десятиліття.

Реалізується план обстеження, очищення сільськогосподарських земель. Вже обстежено понад 200 тисяч гектарів з 470 визначених як пріоритетні. Близько 120 тисяч гектарів повернули в обробку

Говорячи про гуманітарне розмінування як перспективний процес, Денис Шмигаль зазначив, що ретельне і планомірне вичищення територій від вибухонебезпечних предметів є пріоритетом швидкого відновлення України.
— Ми розуміємо що без цього неможливо рухатися далі, відновлюватися, поки не розмінована інфраструктура. На жаль, за це заплачено життями наших цивільних працівників: енергетиків, комунальників, які приходять після саперів і військових на деокуповані території відновлювати і ремонтувати інфраструктуру. Нам потрібна солідарна підтримка Європи, світу. Жодна країна сама не впоралася б, — сказав він.


Прем’єр-міністр також озвучив конкретні пункти стратегії з розмінування українських територій та участі в цьому процесі закордонних партнерів. Перше — готовність тестувати найсучасніші технології з розмінування, особливо технології з дистанційного обстеження території. Інновації, які пройдуть випробування тут, в Україні, стануть мейнстрімом і будуть використовуватися по всьому світу. Хоча, звісно, це не ті технології, які хотілось би поширювати. Нехай би вони залишалися в минулому і були теоретичними.
Друге. Україна пропонує створення і нарощення виробництва технічних засобів розмінування. Це підтримка українського виробництва техніки і обладнання, локалізація виробництва іноземних підприємств. Ми також говоримо про це з партнерами. Вже є перші надихаючі приклади дуже добрих українських і спільних розробок. Є перспектива створення спільних підприємств українських та іноземних інвесторів з виробництва відповідного протимінного обладнання для розмінування.
Третє. Ми пропонуємо створення конкурентного ринку розмінувань, чіткої і зрозумілої системи сертифікації для операторів протимінної діяльності і для тих, хто працює на громадських і комерційних засадах. Ми прискорюємо очищення наших територій через відповідне мультиплікування такої діяльності.
Четверте. Це компенсація для підприємств, які будуть купувати через аукціони «Прозорро» послуги з розмінування. Ми почали цю комунікацію, ми бачили конкретні приклади. Пілотний аукціон вже відбувся на Житомирщині. На цю Програму загалом у наступному році ми вперше запланували в державному бюджеті 2 млрд гривень. Це робота з розвитку власного ринку гуманітарної допомоги, коли держава буде відшкодовувати кошти тим, хто на аукціонах купує в операторів новостворених і існуючих послуги з розмінування земель аграрного та іншого призначення.
П’яте. Це залучення фахівців з навчання саперів. Україна, звісно, теж потребує фахівців, які будуть робити цю непросту, небезпечну роботу. Станом на сьогодні в нас орієнтовано близько 3 тисяч саперів, які здатні вести роботу з розмінування. Але Україна потребує більш ніж 10 тисяч, тому що це велика робота: провести тренінги, навчити цих людей якісно робити небезпечну роботу. Щоденно працюємо над зміцненням коаліції з розмінування України. Наразі близько 40 країн та організацій партнерів погодили виділення близько 250 млн доларів, зокрема на спецтехніку для гуманітарного розмінування. Дякуємо за солідарність США, Японії, ЄС, Хорватії, Скандинавським країнам, країнам Балтії, усім, хто допомагає нам в очищенні України від російського мінного сміття.

Щоденно працюємо над зміцненням коаліції з розмінування України. Наразі близько 40 країн та організацій-партнерів погодили виділення близько 250 млн доларів, зокрема на спецтехніку для гуманітарного розмінування

— 11 жовтня на Міжнародній конференції донорів з гуманітарного розмінування в Хорватії, в Загребі, ми плануємо мобілізувати додаткові ресурси. Сьогодні активно до неї готуємося. Цей форум стане частиною підготовки на шляху до Загреба. Україна точно не залишилася наодинці з проблемою розмінування. Це глобальний проєкт, що матиме вирішальне значення для безпеки нашої держави, для майбутнього всього світу, — зазначив Денис Шмигаль.

Без розмінування і забезпечення безпеки населення не відбудеться швидкого відновлення України. Зокрема, її економічних та виробничих можливостей. Саме тому Міністерство економіки ініціювало проведення форуму Demine Ukraine як майданчика для обговорення конкретних дій та рішень для пришвидшення цього процесу.

Потрібно шукати інноваційний підхід до процедури, яка передує процедурі розмінування
Міністр економіки України Юлія Свириденко наголосила, що в зоні ризику від вибухонебезпечних предметів перебувають 6 мільйонів українців. Це мешканці територій, на яких велися або ще ведуться бойові дії. Втім, настане час, коли вони почнуть повертатися у свої домівки. І для того, щоби це повернення було якнайшвидшим і безпечним, слід форсувати питання з очищення територій від вибухонебезпечних предметів.
— Сьогодні у нас в країні є 16 операторів протимінної діяльності. 29 операторів знаходиться в процесі сертифікації. Ще 40 готується до того, щоб пройти цю сертифікацію . На початку року в країні було 1500 саперів. Сьогодні вже 3000 саперів. У нас є план: 5000 фахівців підготувати до кінця року. Крім того, є 29 важких машин для розмінування. Чого, звісно, не достатньо для заявлених масштабів робіт, якщо рухатись просто по стандартних міжнародних процедурах, які існують у світі. Якщо оперувати тільки в цій кількості фахівців і техніки — процес розтягнеться на десятиліття.

Вартість проведення технічного і нетехнічного розмінування визначена у звіті Світового банку і представлена в березні минулого року. Очевидно, що з березня минулого року бойові дії в Україні не припинялись, і ця вартість зростає. Сума може сягнути і 50 мільярдів доларів. Ці збитки мають бути компенсовані шляхом виплати країною-окупантом репарацій

Натомість, зі слів Юлії Свириденко, потрібно шукати інноваційний підхід до процедури, яка передує процедурі розмінування. А саме — до технічного обстеження. Використовувати БПЛА та інші технології, щоб технічне обстеження пришвидшити і якраз повернути в обіг землі, які не забруднені ВНП. З іншого боку, там де є бізнес, зокрема аграрним підприємствам, потрібно давати можливість закуповувати в операторів протимінної діяльності послугу з технічного обстеження за найнижчою ціною.


— Аграріям потрібно працювати в полі, вони намагаються розміновувати землі самостійно, тим самим наражаючи на небезпеку своїх працівників і техніку. Тому ми спробуємо ноу-хау, новий ринковий підхід до того, щоб розміновувати землі за рахунок тих операторів, які вже сьогодні сертифіковані, які мають на меті і в статуті отримання прибутків. У нас уже є сьогодні приклади, коли оператор протимінної діяльності засновується ветераном бойових дій і ветеранів набирає у штат. Це теж окремий аспект нашої економіки зараз. Тому ринковий підхід у розмінуванні сільгоспземель саме за рахунок відкриття цього ринку послуг в Україні.
Також Юлія Свириденко наголосила, що вартість проведення технічного і нетехнічного розмінування визначена у звіті світового банку і представлена в березні минулого року. Очевидно, що з березня минулого року бойові дії в Україні не припинялись, і ця вартість зростає. Сума може сягнути і 50 мільярдів доларів. Ці збитки мають бути компенсовані шляхом виплати країною-окупантом репарацій.
Уряд США підтримуватиме Україну в подоланні перешкод і впровадженні реформ
На тлі обговорення державної стратегії протимінної діяльності, визначення економічних шляхів подолання цієї кризи, відкриття ринків з надання послуг протимінної діяльності як частини нового економічного процесу, а також демонстрації учасникам форуму інноваційних технологій розмінування активна позиція закордонних партнерів та донорів України була озвучена Послом США в Україні Бріджит Брінк. З її слів, забруднення українських територій вибухонебезпечними предметами — це величезний виклик і проблема, з якою стикається Україна.


— Понад 30% території України вважаються замінованими. Це національна криза безпрецедентних світових масштабів. Міни та інші вибухонебезпечні предмети є основною перешкодою, яка блокує соціально-економічне відновлення звільнених територій України. Особливо це стосується енергетичної інфраструктури та перешкоджанню використання сільськогосподарських угідь та життю людей. Зважаючи на інтереси, міни можуть повільно задушити економіку, усунення мінної небезпеки є першим важливим кроком до стабілізації визначених територій та відновлення інфраструктури та сільськогосподарських угідь. Тут маємо перетин економічного відновлення, соціальної реабілітації та відновлення державних послуг. Це має важливе значення для успіху України у брутальній, неспровокованій та незаконній агресії Росії, яка здійснюється військовими, економічними та іншими засобами. Тому міжнародне співтовариство, включаючи США, має важливе значення для демонстрації нашої підтримки України, — зазначила Посол США в Україні Бріджит Брінк.
Також вона наголосила, що уряд Сполучених штатів Америки підтримуватиме Україну в подоланні цих перешкод і впровадженні реформ, прокладаючи шлях до економічного відновлення та процвітаючого майбутнього, інтегрованого в Європу.
Вагомий факт — Сполучені Штати нещодавно оголосили про виділення нової допомоги на суму 90 мільйонів доларів з розмінування, подвоївши підтримку США у 182 мільйони доларів з моменту широкомасштабного вторгнення росії. А на початку цього місяця державний секретар Ентоні Блінкен відвідав операції з розмінування в Чернігові та особисто спостерігав, як ця допомога дозволяє Україні відвоювати свою суверенну територію від російських мін.
Посол США в Україні зазначила, що її країна підтримує конкретні двосторонні проєкти з розмінування для державних структур і неурядових організацій, які надають важливе обладнання, проводять навчання та послуги з очищення. Буквально два тижні тому в Україні було відкрито навчальний центр, який проводитиме підвищення кваліфікації українських саперів. Заклад державної допомоги може підготувати 90 саперів. Вони навчаються обшукувати будівлі, керувати машинами для розмінування, розміновувати ліси та навіть розчищати залізниці. Це збільшить спроможності існуючого навчального центру і те, як Україна досягне розширених цілей, залучивши більше досвіду та вивівши його на новий рівень.
— Наша мета — підтримати Україну в очищенні забрудненої території та дозволити українцям безпечно повернутися на свою землю. Впевнитися, що критична інфраструктура захищена, і фермери можуть повернутися до роботи на своїх полях. Оскільки розмінування впливає на соціальні послуги, економічне відновлення, інфраструктуру, то цей процес також перебуває на перетині роботи багатьох державних установ. Отже, ми вітаємо зусилля робочої групи, першого віцепрем’єр-міністра та всіх учасників ініціативи щодо розробки стратегії протимінної діяльності в рамках керівних міністерств і відомств України. І кращу координацію ініціативи міжнародної донорської спільноти, дуже пишаємося бути її частиною, — зазначила Посол США в України Бріджит Брінк.

Загалом, у межах проведеного форуму відбулося декілька панельних дискусій щодо різних аспектів процесу розмінування України і подолання цієї кризи. В межах форуму українські розробники БПЛА представили декілька перспективних моделей дронів, які можуть допомогти саперам у проведенні обстеження великих площ. Зокрема, із цими інноваційними пропозиціями ознайомили іноземних дипломатів, які були присутні на форумі. Додамо, що за наслідками проведеного зібрання уряд має ухвалити Національну стратегію щодо гуманітарного розмінування України.

Фото автора

https://armyinform.com.ua/2023/09/27/forum-demine-ukraine-za-oczinkoyu-svitovogo-banku-na-ochyshhennya-zaminovanoyi-terytoriyi-potribno-bude-vytratyty-ponad-37-mlrd-dolariv/