Навіщо в Угорщині оголошено «надзвичайний стан»?

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, якого переобрали головою уряду, оголосив у країні надзвичайний стан з 0:00 годин 25 травня. Про це він заявив одразу після формування нового уряду за результатами нещодавніх парламентських виборів. За словами Орбана, запровадження режиму надзвичайного стану надасть уряду «простір для маневру та можливість негайно реагувати» на наслідки війни в Україні.

«Ця війна становить постійну загрозу для Угорщини, ставить під загрозу нашу фізичну безпеку, а також ставить під загрозу енергопостачання та фінансову безпеку економіки та сімей. Ми бачимо, що війна та санкції Брюсселя (проти росії. — Авт.) призвели до величезних економічних потрясінь та різкого зростання цін», — саме так звучить пояснення Орбана щодо запровадження надзвичайного стану.

Що відразу впадає в око. Жодного разу не згадано агресивні дії путіна та широкомасштабне вторгнення російських військ, і винен у цьому хтось абстрактний та «санкції Брюсселя».

Довідково. Віктор Орбан обіймає посаду премєр-міністра Угорщини з 2010 року. Раніше, з 1998 до 2002 року, він уже очолював угорський уряд. Орбан є засновником правоцентристської, консервативної партії «Фідес — Угорський громадянський союз», яка наразі має переважну більшість представників в парламенті країни. 

Що це дає?

24 травня парламент Угорщини ухвалив поправку до конституції, яка дозволяє оголошувати надзвичайний стан у випадках, коли у сусідніх країнах відбуваються збройні конфлікти, війни або гуманітарні катастрофи. Запровадження надзвичайного стану дозволяє уряду ухвалювати закони на основі указів без згоди парламенту, а також дозволяє тимчасове призупинення та відхилення від чинних законів.

Тут слід наголосити, що керівна партія «Фідес», очільником якої є Орбан, і так має дві третини представників у парламенті. Тобто по суті будь-яке рішення Орбана було б підтримано парламентом країни. До того ж режим надзвичайного стану вже оголошувався в Угорщині у листопаді 2020 року через пандемію COVID-19. Тоді угорський уряд критикували за це, закидаючи йому зловживання режимом для ухвалення політичних рішень повз парламент.

Режим надзвичайного стану вже оголошувався в Угорщині у листопаді 2020 року через пандемію COVID-19.

Торги з ЄС

Наразі в ЄС триває фінальний етап обговорення санкцій проти росії, які, серед іншого, передбачають запровадження ембарго на російську нафту. Але Угорщина виступає проти таких обмежень через залежність від російської нафти. Орбан взагалі пропонує на найближчому саміті ЄС не торкатися теми заборони на постачання російської нафти.

«Обговорення пакета санкцій на рівні лідерів за відсутності консенсусу було б контрпродуктивним. Це лише підкреслить наші внутрішні розбіжності. Я пропоную не розглядати це питання на наступному засіданні Європейської ради», — зазначив Орбан.

До того ж він додав, що Угорщина не може підтримати ембарго без пропозицій щодо його компенсації. Саме в цій «компенсації», на мою думку, і є основна проблема.

В обмін на схвалення запропонованого Європейською комісією повного ембарго на імпорт російської нафти Будапешт висуває умови щодо надання багатомільярдної допомоги від ЄС. На цьому у відеозверненні наголосив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто. За словами Сіярто, йдеться про потребу інвестицій у розмірі від 15 до 18 мільярдів євро. Наче саме така сума необхідна його країні для відмови від російської нафти.

Відповідь Брюсселя

Як свідчать заяви, висловлені в кулуарах зустрічі глав МЗС країн-членів ЄС, така позиція Орбана викликала негативну реакцію в Європейському Союзі.

Проте верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель був досить обнадійливим.

«Ми робимо все можливе, щоб розрядити ситуацію», — заявив він у Брюсселі.

Очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн також відзначила прогрес щодо нафтового ембарго для росії.

Ціна євростабільності

А поки в Євросоюзі шукають консенсус та «відмічають прогрес», росія отримує шалені прибутки від продажу нафти.

Так, за словами економіста та радника Президента України Олега Устенка, щоденні прибутки країни-агресорки, отримані лише від продажу нафти, становлять приблизно 1 мільярд доларів. Лише в минулому 2021 році росія отримала від продажу нафти та газу 45 відсотків надходжень до бюджету.

— Ви можете собі уявити, скільки ракет і бомб вони можуть купити, щоб бомбардувати наші міста, вбивати наших громадян, ґвалтувати наших жінок, — зауважив радник президента.

Так, ціна стабільності економіки європейських країн — це тисячі смертей українських громадян, які зупиняють навалу рашистів. Чи не огидно вам від такої «стабільності», пане Орбан?

https://armyinform.com.ua/2022/05/25/navishho-v-ugorshhyni-ogolosheno-nadzvychajnyj-stan/