Підготовка офіцерів-танкістів у Харкові: курсом змін та інновацій

Сьогодні за темпами розвитку та вдосконалення навчального процесу Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» перебуває в авангарді вищих військових навчальних закладів нашої держави. І швидкість з впровадження змін чи інновацій тут збавляти не збираються.

За словами командування військового вишу, усі без винятку кафедри та інші навчальні підрозділи зазнали суттєвих змін, що полягають в інформатизації занять, відкритті нових спеціалізованих класів, спеціальних майданчиків для техніки й використання сучасних 3D-технологій.

Кореспондент АрміяInform дізнався у заступника начальника інституту з навчальної та наукової роботи полковника Володимира Марущенка про останні освітні нововведення та досягнення вишу.

До 70% занять із курсантами відведено практичним заходам

Завдяки оновленій матеріально-технічній базі ми на високому рівні забезпечуємо підготовку офіцерів для служби у танкових військах та частинах РХБ захисту, каже полковник Володимир Марущенко.  Якщо коротко, то в основу сьогоднішнього навчання курсантів ми заклали широкий досвід участі Збройних Сил України в російсько-українській війні та найкращі напрацювання в цій сфері нашими партнерами із країн-членів НАТО. Приміром, тільки впродовж 2021-го в нас було близько 10 іноземних делегацій і від кожної ми намагаємося запозичити якомога більше корисного.

Офіцер також додав, що шість років тому було радикально переглянуто програми навчання та внесено чимало змін. Відтоді до 70% занять із курсантами відведено практичним заходам. Причому приблизно 30% з них проводяться у нічний час. Значно збільшився час й на загальновійськову підготовку.

Фактично всі дисципліни зазнали серйозної трансформації з урахуванням досвіду бойових дій на Сході, проведено радикальну модернізацію й удосконалення приміщень у вісьмох навчальних корпусах. Також збільшилася кількість нових навчальних аудиторій, серед яких: багатофункціональний клас РХБ захисту; навчальний клас тактики військ РХБ захисту; спеціалізовані навчальні класи загальної будови танків Т-64 та Т-72; навчальні класи будови БТР і БМП; навчальний клас тактичної медицини; спортивний зал і спортивний зал БАрС та багато інших. Буквально торік парк бойової навчальної техніки закладу поповнили дві одиниці БТР-3Е1У, БРЕМ, три танки Т-84 та БМП-1.

Нині працюємо над створенням нового окремого класу сучасних зразків бронетехніки, де будуть представлені танки «Оплот», «Ятаган», Т-84, бронетранспортер БТР-4Е та інші зразки. Зауважу, що ми вчимо наших курсантів-танкістів керуванню та порядку експлуатації широким спектром бронетанкового озброєння та іншої військової техніки, що нині перебувають в Збройних Силах України,  розповів полковник Володимир Марущенко.

До нещодавніх заслуг колективу інституту треба віднести й введення в експлуатацію низки навчально-лабораторних комплексів: надсучасний навчальний комплекс легководолазної підготовки; комплекс практичного виконання завантаження й розвантаження зразків озброєння та військової техніки на залізничну платформу та напівпричіп тягача.

Навіщо танкістам легководолазна підготовка?!

[embedded content]

За словами офіцерів кафедри експлуатації бронетанкового озброєння та військової техніки, де перебуває навчальний комплекс легководолазної підготовки, це місце на 100% створює ситуації, що можуть виникнути під час форсування великої річки чи водоймища.

  Подібного об’єкта ніде в Україні більше немає, говорить полковник Володимир Марущенко. – Тут є приміщення з двома басейнами та унікальним гідротренажером, класи для вивчення ізолюючих протигазів і кімната, де курсанти вчаться надавати першу медичну допомогу, а також душові, гардеробні тощо.

Під час практичних занять старшокурсники відпрацьовують усі можливі ситуації, що можуть виникнути під час евакуації екіпажу танка на водоймищі.

Ці заняття є обов’язковим елементом підготовки воїнів-танкістів, але насамперед це – психологічний тест, який проходять курсанти перед подоланням водних перешкод на бойових машинах. До речі, по випуску з інституту наші вихованці отримують свідоцтва інструктора з легководолазної підготовки та зможуть готувати підлеглих до роботи в екстремальних умовах, уточнив заступник начальника інституту з навчальної та наукової роботи.

Карантин не вплинув на рівень викладання та навчання

В умовах пандемії та з впровадженням карантинних правил у навчальному закладі активно використовують усі наявні методики проведення занять із застосуванням інноваційних технологій: інтерактивних мультимедійних програм; навчальних фільмів; 3D-турів; VR-симуляторів тощо.

В освітньому процесі наші викладачі використовують платформи BigBlueButton, Zoom, Moodle НТУ «ХПІ» та інші технологічні можливості для зменшення контактів. Загалом науково-педагогічними працівниками створено 146 вебресурсів для дистанційної підтримки освітнього процесу, 5 з них сертифіковані відповідно до стандартів інституту, над рештою ведеться робота з модернізації інформаційного контенту, — зауважив полковник Володимир Марущенко.

Завдяки програмному забезпеченню й технічному обладнанню, перебуваючи за столом у навчальній аудиторії, можна здійснити віртуальну екскурсію в середину танка, вивчаючи його озброєння й будову, роботу частин і механізмів.

3D технології на службі в інституті

Поступово осучаснення навчального процесу призвело до використання інтерактивних методів та 3D-технологій для візуалізації.

Так, за допомогою програми HTML5 Package (H5P) у процесі створення вебресурсів можна будувати 3D панорами робочих місць бойового екіпажу. Це надає курсантами широкі можливості щодо електронного навчання з технічних та спеціальних дисциплін.

За словами командування інституту, під час опанування курсу «Будова та основи експлуатації БТР-4Е» за допомогою можливостей HTML5 створено 3D панорами робочих місць екіпажу. Як кажуть самі курсанти, 3D панорама робочого місця водія БРТ-4Е створює ефект присутності в реальній машині.

— Можливості цього технічного засобу дозволяють створювати оглядовий, навчальний і контрольний інтерактивні контенти, навчити екіпаж порядку користування всіма приладами та системами бронемашини. А використання відеофрагментів оживляє панораму і забезпечує розуміння всього технологічного процесу, — зауважив полковник Володимир Марущенко.

До речі, це програмне забезпечення працює цілодобово та доступ до нього відкрито з курсантського планшета чи смартфона. Тож, хлопці та дівчата після відповідної реєстрації можуть самостійно вивчати програму чи підтягнути свої навички до заліку з навчальної дисципліни.

Курсанти рвуться в «бій» за знаннями

Чітку позицію командного та науково-педагогічного складу стосовно подальшого розвитку інститут зрозуміло. А що ж думають курсанти-танкісти про кузню танкових кадрів?

П’ятикурсник молодший сержант Ілля Славуцький:

— Я вже на фінальному рубежі навчання і скажу, що в нас готують найкращих офіцерів для броньованого кулака Українського війська. Я служив в районі бойових дій на Сході, брав участь у двох міжнародних  танкових навчаннях у Німеччині та на Львівщині. Тож мені є з чим порівнювати. Тому, моя суб’єктивна думка полягає в тому, що нас вчать просто, доступно і, вважаю, лише найголовнішому, що знадобиться молодим офіцерам для служби у танкових військах для остаточної перемоги над окупантами.

Першокурсниця Єлизавета Трач:

– Я лише розпочала вчитися на офіцера-танкіста, і цей цікавий шлях обрала свідомо і продумано. У моїй сім’ї ще не було професійних військових. Тож я буду першою в династії офіцерів. Під час перших полігонних занять вже встигла відчути міць танкової броні та посидіти всередині основного нашого танка – Т-64. Знаю, що буде важко під час всього навчання і по випуску. Проте романтика служби в цьому роді військ мені передалася ще до складання Присяги і більше вже від неї нікуди не подітися. Тож я рвуся в «бій» за знаннями, – поділилась думками дівчина.

Довідка:

Військовий інститут танкових військ Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» за роки незалежності підготував більше ніж 5 тисяч висококласних спеціалістів для танкових військ, військ радіаційного, хімічного, біологічного захисту та екологічної безпеки, а також інших силових структур. Серед випускників навчального закладу тисячі стали учасниками АТО/ООС. Понад 200 офіцерів нагороджено державними нагородами, серед яких шість Героїв України.

На жаль, 35 випускників навчального закладу загинули, захищаючи Батьківщину від російсько-терористичних угруповань. Пам’ять про них назавжди залишиться у серцях українців.

Фото автора

https://armyinform.com.ua/2021/09/pidgotovka-oficzeriv-tankistiv-u-harkovi-kursom-zmin-ta-innovaczij/