Те, що відбувається в Європі сьогодні, може статися в Східній Азії завтра, тому ми повинні залишатися єдиними – Єнс Столтенберг в Японії

Прочитаєте за: 7 хв. 31 Січня 2023, 20:30

NATO Secretary General Jens Stoltenberg meets the Prime Minister of Japan Fumio Kishida

Наразі Генсекретар НАТО Єнс Столтенберг перебуває з офіційним візитом у Японії. Візит розпочався 30 січня у рамках посилення співпраці Альянсу з країнами Індо-Тихоокеанського регіону на фоні поглиблення взаємин Китаю та рф. Перед візитом до Японії Генсек НАТО відвідав Південну Корею, під час якої закликав Сеул збільшити військову підтримку України та озвучив попередження щодо зростання напруженості у відносинах з Китаєм, про що АрміяInform повідомляла у попередньому матеріалі.

Наразі в Японії Генсек НАТО уже зустрівся з прем’єр-міністром Фуміо Кішідою. Про що домовилися та, як це вплине на підтримку України, яка протистоїть російській агресії, читайте в огляді АрміяInform.

Візит Генсека НАТО у Японію відбувається у час, коли країна готується провести щорічний саміт Великої сімки (G7), що відбудеться у травні. Очікується, що війна росії проти України стане головною темою обговорення. Адже у лютому прем’єр-міністр Японії планує візит до Києва, щоб посилити свою підтримку України.

NATO Secretary General Jens Stoltenberg meets the Prime Minister of Japan Fumio Kishida

Те, що агресія рф проти України відбивається на подіях у всьому світі, зокрема, впливає на безпеку євроатлантичного регіону, країнам членам та партнерам НАТО стало зрозуміло після широкомасштабного вторгнення рф в Україну. Нові виклики, з якими зіштовхнулися країни-члени та партнери НАТО – це як продовольча та енергетична безпека, ядерна загроза, так і нова епоха стратегічного суперництва, коли росія і китай поглиблюють своє партнерство і кидають виклик глобальній стабільності. Саме тому НАТО зміцнює свої зв’язки з країнами-партнерами в усьому світі, зокрема, нарощує співробітництво з Австралією, Японією, Республікою Корея та Новою Зеландією. До слова, Фуміо Кішіда та президент Південної Кореї Юн Сук Йоль стали першими в історії лідерами своїх країн, які взяли участь у саміті лідерів НАТО, який відбувся минулого року у Мадриді, приєднавшись як спостерігачі. Усі разом ці країни допомагають НАТО підтримувати право України на самооборону і нарощують співробітництво в різних інших галузях, включно з кіберзахистом, новими технологіями, безпекою на морі, спільними навчаннями та впливом зміни клімату на безпеку.

Joint press statements with NATO Secretary General Jens Stoltenberg and the Prime Minister of Japan Fumio Kishida

Визнаючи, що трансатлантична і індо-тихоокеанська безпека глибоко взаємопов’язані, Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг та прем’єр-міністр Фуміо Кішіда повідомили, що  погодили спільну заяву, в якій виклали спільне прагнення до ще більшого посилення співпраці між НАТО і Японією.

«Світ перебуває на історичному переломі в найсуворішому та найскладнішому безпековому середовищі з моменту закінчення Другої світової війни», – йдеться у заяві Єнса Столтенберга та Фуміо Кішіди.

Єнс Столтенберг під час спільної пресконференції подякував Прем’єр-міністру Фуміо Кішіді за теплий прийом, та зазначив, що Японія є важливим і надійним партнером НАТО.

– Жоден партнер НАТО наразі не є ближчим і більш спроможним, ніж Японія. Наша співпраця ґрунтується на наших спільних цінностях і нашому спільному баченні  – вільного, мирного світу, що процвітає. Ми зустрічаємось у критичний момент як для НАТО, так і для Японії, – сказав Єнс Столтенберг.

Хоча Організація Північноатлантичного договору об’єднує 30 країн Європи та Північної Америки, Столтенберґ заявив, що її члени страждають від глобальних загроз.

Він зазначив, що пекін і москва ведуть авторитарний наступ на світовий правовий порядок. Через що Індо-Тихоокеанський регіон стикається з викликами, що зростають, від диктаторської поведінки Китаю до провокацій Північної Кореї. А війна, яку розв’язала в Європі росія проти України, є не лише європейською кризою, але й викликом світовому порядку.

– Ми погоджуємось, що трансатлантична та індо-тихоокеанська безпека глибоко взаємопов’язані. Те, що відбувається в цьому регіоні, має значення для НАТО. А те, що відбувається в Європі, має значення для вас, – сказав Єнс Столтенберг.

Він зазначив, що якщо путін переможе в Україні, це стане сигналом, що авторитарні режими можуть досягати своїх цілей за допомогою грубої сили.

NATO Secretary General Jens Stoltenberg tours Iruma Air Base

– Це небезпечно. Пекін уважно спостерігає. І засвоює уроки, які можуть вплинути на його майбутні рішення. Те, що відбувається в Європі сьогодні, може статися в Східній Азії завтра. Тому ми повинні залишатися єдиними і непохитними. Стояти разом за свободу і демократію, – сказав Генсек НАТО.

Він зазначив, що рішуче вітає суворі санкції Японії проти росії та її значну постійну підтримку України у боротьбі з агресією рф. Єнс Столтенберг повідомив, що відвідав авіабазу Ірума і на власні очі бачив японські вантажні літаки, які перевозять життєво необхідну допомогу українському народу.

Також він нагадав, що під час саміту лідерів НАТО у Мадриді була ухвалена Стратегічна концепція НАТО, в якій, зокрема, визначено важливість Індо-Тихоокеанського регіону для Альянсу.

Японія своєю чергою наприкінці минулого року оприлюднила великі плани щодо посилення свого оборонного потенціалу. Зокрема, підписала нову Стратегію національної безпеки та Стратегію національної оборони Японії. Де визначила мету досягти до 2027 року цільового показника НАТО щодо інвестування в оборону – а саме 2% ВВП. Ці зміни, які колись були неприпустимі для пацифістської країни, наразі зроблять Японію третьою за величиною військових витрат після США та Китаю. Єнс Столтенберг підтримав Стратегії національної безпеки та оборони Японії та зазначив, що це значно посилить безпеку у Тихоокеанському регіоні.

Я дуже вітаю ці стратегії і те, що Японія підвищує рівень своїх амбіцій. Зокрема за рахунок нових можливостей. І ваш план досягти цільового показника НАТО щодо інвестування 2% ВВП в оборону у 2027 році зробить ваші збройні сили одними з найкраще фінансованих у світі. Це посилить регіональну безпеку. І допоможе реалізувати японське бачення «Вільного і відкритого Індо-Тихоокеанського регіону», – сказав Єнс Столтенберг.

Також Генсек заявив, що НАТО погоджується з тим, що безпекова Стратегія Японії визнає, що поведінка Китаю «викликає серйозне занепокоєння».  Адже Китай суттєво нарощує свої збройні сили, зокрема ядерні озброєння.  Водночас зазначив, що КНР не є супротивником НАТО, але країни-члени та партнери Альянсу повинні розуміти масштаб виклику і працювати разом над його подоланням.

Єнс Столтенберг також висловив глибоке занепокоєння поведінкою Північної Кореї, включаючи її ядерну діяльність та випробування балістичних ракет. Він повідомив, що НАТО  продовжує уважно стежити за ситуацією і закликає Пхеньян повністю дотримуватися міжнародного права, адже, як уже зазначалося, безпека Євроатлантики і Індо-Тихоокеанського регіону взаємопов’язана.

Японія і країни НАТО посилюють своє партнерство

Останніми  роками партнерство країн Альянсу та Японії вийшло на новий рівень. Зокрема, у сфері кіберзахисту. Японія бере участь в роботі Центру передового досвіду НАТО з кібербезпеки в Таллінні, також між Токіо та країнами НАТО відбувається постійний обмін інформацією та передовим досвідом.

Нещодавно японські кіберфахівці спільно з представниками Альянсу брали участь у  навчаннях «Кіберкоаліція»  – найбільших у світі навчаннях з кіберзахисту.

NATO Secretary General Jens Stoltenberg meets the Prime Minister of Japan Fumio Kishida

Також активна співпраця Японії та країн НАТО відбувається в галузі морської безпеки. Минулого літа кораблі Альянсу і Японії провели спільні навчання в Середземному морі. Японський персонал зв’язку працює в Морському командуванні НАТО у Великій Британії.

Під час зустрічі Єнс Столтенберг та Фуміо Кішіда оголосили спільну заяву, у  якій узгодили спільний план щодо подальшого зміцнення співпраці.

– У  світі, що стає більш небезпечним, жодна країна не може дозволити собі залишатись на самоті. Тому НАТО глибоко цінує внесок Японії в міжнародний мир. І Японія завжди матиме в НАТО сильного партнера і друга. Отже, прем’єр-міністре Кішіда, ще раз дякую вам за теплий прийом, – сказав Єнс Столтенберг.

Після зустрічі Генсек НАТО написав у своєму Твіттері:

– Чудова зустріч з прем’єр-міністром Японії  Кішідою. Жоден партнер НАТО не є ближчим або більш здатним, ніж Японія. Японія – потужний партнер для миру. Разом ми можемо і зробимо більше для вирішення спільних проблем, включаючи російську агресію та диктаторську поведінку Китаю.

Твіттер посилання  https://twitter.com/jensstoltenberg

https://armyinform.com.ua/2023/01/31/te-shho-vidbuvayetsya-v-yevropi-sogodni-mozhe-statysya-v-shidnij-aziyi-zavtra-tomu-my-povynni-zalyshatysya-yedynymy-yens-stoltenberg-v-yaponiyi/