Як американські фахівці навчали українських військових медиків-епідеміологів

Головний державний санітарний лікар Міноборони України та командувач Медичних сил задоволені результатами спільних навчань з американськими колегами

17 червня завершилися багатоденні тренінги фахівців профілактичної медицини Збройних Сил України. З початку місяця американські фахівці провели курс підготовки для українських колег щодо лабораторної діагностики методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) у режимі реального часу. Основними учасниками спільних українсько-американських навчань стали МЛМ (мобільна лабораторія медична) зі складу Медичних сил ЗС України, Перша регіональна медична лабораторія і Дослідницький інститут інфекційних хвороб ЗС США.

Учасників привітав недавно призначений заступник міністра охорони здоров’я — Головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін, який нагадав, що це перші подібні спільні навчання персоналу мобільних лабораторій.

— Це надзвичайно актуально, особливо в умовах реальної епідеміологічної загрози, спричиненої коронавірусом COVID-19, — підкреслив Ігор Кузін. — І протидія поширенню цього та інших інфекційних захворювань є нашим спільним завданням.

Спільні навчання — важливий етап розвитку спроможності ЗСУ

Головний державний санітарний лікар України зазначив, що не тільки пандемія COVID-19, а й військові дії мають великий вплив на епідемічну ситуацію в країні. Тож, за словами Ігоря Кузіна, у таких умовах спільні навчання із міжнародними партнерами є важливим етапом розвитку спроможності Медичних сил ЗС України. 

— Хочу подякувати американським партнерам, — сказав заступник міністра охорони здоров’я, — за співпрацю, постійну увагу, яку вони приділяють розвитку та зміцненню нашого стратегічного співробітництва в галузі безпеки та оборони.

Від імені Мінохоронздоров’я Ігор Кузін подарував тимчасовому виконувачу обов’язків командувача Медичних сил полковнику медичної служби Сергію Халіку оберіг — статуетку богині Гігіеї, яка є символом опіки і профілактичної медицини. Зі свого боку Сергій Халік подякував Головному державному санітарному лікарю за постійну допомогу ЗСУ та подарував пам’ятний знак і квіти.

Від команди американських фахівців виступили представники Першої регіональної медичної лабораторії Командування сухопутних військ США в Європі, науковці та майори медслужби Глорія Озоріо-Ґерауд і Джангву Лі.

— Це дійсно чудові навчання! Ми стали справді дружною родиною! — не стримувала емоцій виконавча директорка медичної лабораторії Глорія Озоріо-Ґерауд. — На початку тренувань ми навіть не знали, що знайдемо в Україні стільки професіоналів і добрих друзів. Події цих двох тижнів залишаться в наших спогадах назавжди!

Американські тренери: «Насправді це був обмін досвідом і навчальний процес для обох сторін»

За словами Глорії Озоріо-Ґерауд та доктора біологічних наук Джангву Лі, серед українських колег вони побачили справжню жагу до знань, високу бойову готовність, відмінні навички й уміння адаптуватися до будь-яких ситуацій. «Ми побачили високу злагодженість та уміння діяти спільно», — заявили американські військові медики.

— Ми діємо у схожих умовах, — зауважив доктор Лі. — Так, оснащення й спроможності підрозділів можуть відрізнятися, але основоположні принципи однакові. І ми щиро вражені вашим професіоналізмом, навичками й технічною спроможністю персоналу лабораторії. З нетерпінням очікуємо на майбутні спільні навчання!

Крім того, голова медичної лабораторії майор Лі звернув увагу, що цього тижня Україна відзначає День медичного працівника, і подякував медикам за віддане служінню суспільству.

Полковник медичної служби Сергій Халік підсумував, що за два тижні спільної праці багато зроблено щодо обміну досвідом.

— Американські колеги передавали нашим спеціалістам багатий досвід застосування сучасних лабораторних технологій у медичній практиці, — сказав Сергій Халік. — А українські фахівці ділилися практиками, здобутими під час бойових дій на сході України. І надважливо, що наші колеги побачили реальні лабораторні спроможності й потреби Служби превентивної медицини Медичних сил ЗСУ. Це сприятиме подальшому розвитку співпраці та створить можливості поглиблення кооперації з арміями членів НАТО і держав-партнерів.

Кореспонденту АрміяInform полковник медичної служби Сергій Халік повідомив, що результатом навчань він задоволений.

Своїми думками про далеке відрядження поділилася одна з представниць американської сторони — капітан Джесенія Ґілфранко. На запитання кореспондента АрміяInform про набільші враження, які повезе додому, Джесенія відповіла: це насамперед стосунки, які склалися з українськими учасниками.

— Ми зустріли добре підготовлених спеціалістів, здібних та цікавих. Усі ми дуже схожі за сферою роботи, відповідно, у нас склалися справжні ефективні робочі й дружні стосунки.

Крім того, капітан Ґілфранко розповіла, що в перервах у роботі українці й американці навчали одне одного своїх мов, розповідали про родини і батьківщину.

— Це показало: ми справді дуже схожі, — говорить Джесенія Ґілфранко.

Несподівана перевірка

Цікаво, що навіть після церемонії закриття спільних навчань та офіційних заходів, несподівано розпочалася справжня робота. Кореспондент АрміяInform запитав, що відбувається біля мобільних лабораторій підполковника Сергія Моргуна, начальника санітарно-епідеміологічного управління Командування Медичних сил — Головного державного санітарного лікаря Міноборони України.

Підполковник Моргун демонструє роботу лабораторії Ігорю Кузіну

— Це додаткове навчальне завдання, — повідомив підполковник Моргун. — Американські колеги видали нову ввідну зі швидкого згортання комплексу і відпрацювання маневру. Це незаплановані заходи, спрямовані на визначення ефективності навчань та готовності українських підрозділів до несподіваних завдань і маневрів.

І справді, військові медики на очах у присутніх злагоджено реагували на різнопланові ввідні: до розташування лабораторій швидко наближається ворог, але необхідно зберегти намети тощо. Минуло ще багато часу, перш ніж  американські інструктори оголосили про завершення навчань та висловили задоволення їхніми результатами.

Фото — Дмитро Тарчук

https://armyinform.com.ua/2021/06/yak-amerykanski-fahivczi-navchaly-ukrayinskyh-vijskovyh-medykiv-epidemiologiv/