Як Силам оборони протистояти засобам РЕБ противника: думка експерта

Прочитаєте за: 2 хв. 15 Листопада 2023, 15:58

Знищена РЕБ Р-330Ж «Житель»

У контексті російсько-української війни радіоелектронна боротьба стала ключовим елементом ведення бойових дій. Водночас рф досягнула доволі серйозних результатів у розвитку цього озброєння.

Військовий експерт Петро Черник розповів про можливості засобів РЕБ противника і як їхнє застосування може вплинути на подальший розвиток війни в Україні.

За його словами, росія розробляє свої технології, починаючи із часів Першої світової війни, але розквіту досягнула у другій половині 20 століття. Зараз рф має понад 30 найрізноманітніших комплексів різного призначення і вони діляться на три великі категорії. 

— Перша — це радіоелектронна боротьба стратегічного рівня, це коли станція у короткохвильовому режимі може придушувати і ставити перешкоди на відстань до п’яти тисяч у найрізноманітніших частотних вираженнях. Друга — пов’язана із радіолокацією, тому що обчислення ракети, яка перебуває у повітрі, відбувається за допомогою радіолокатора. Дуже важливо цей радіолокатор обдурити, давши неправильне розуміння цілі. Але найсерйозніша РЕБ відбувається в так званому окопному режимі, коли противник намагається заглушити абсолютно всі сигнали: в короткохвильовому та ультракороткохвильовому режимах, і навіть GPS сигнали, — зазначає Петро Черник.

Він також додав, що на озброєнні в рф є потужні комплекси РЕБ «Леєр-2» та «Леєр-3», які можуть придушувати будь-які радіоелектронні засоби у радіусі шести кілометрів. Водночас такі комплекси, як «Красуха-2» та «Красуха-4» заважають радару літаків знаходити цілі та передавати їх координати бойовим одиницям. 

Експерт наголошує, що ефективний спосіб протистояти ворожим засобам РЕБ — це фізичне винищення комплексів РЕБ, наприклад таких, як «Леєр-2» та «Леєр-3», і в цьому контексті дрони-камікадзе виявляються потенційним засобом боротьби з цією загрозою. Однак він зазначає, що навіть самі дрони можуть стати об’єктом радіоелектронного перешкоджання. Тому тут потрібне покращення інтелектуальних параметрів самої радіо і радіотехнічної розвідки та комплексів РЕБ.

— Наші союзники, особливо США, у цьому напрямку мають перевагу над нашим противником. Ба більше, останній німецький пакет військової допомоги якраз і включає відповідну апаратуру, яка покликана приглушувати усе, що стосується радіосигналів противника. Дуже серйозного розвитку в радіоелектронній боротьбі набирає таке явище, як антидронові рушниці. Це новий аспект ведення бою, — зауважив військовий експерт.

Також він підкреслив, що уміння правильно поставити радіоперешкоди може завадити прицілюванні більшості зразків ракетного озброєння і, найголовніше, позбавити противника управління як такого, тому що абсолютно усе відбувається в радіоефірі. 

— На превеликий жаль, у цій частині ворог має дещо більшу перевагу, ніж мають Збройні Сили України. Але, скажімо, у частині боротьби з дронами вже є підтверджена інформація розробки дуже якісного комплексу, який установлюється на бронетехніку. Він може заглушувати будь-який радіосигнал у радіусі до 600 метрів, — каже Петро Черник.

https://armyinform.com.ua/2023/11/15/yak-sylam-oborony-protystoyaty-zasobam-reb-protyvnyka-dumka-eksperta/